Park Jurajski w Bałtowie

Jeżeli szukasz miejsca, w którym czas ze swoim dzieckiem możesz spędzić nie tylko przyjemnie, ale również pożytecznie, koniecznie odwied? Bałtów. Niezapomnianš przygodę i cennš lekcję w jednym zapewni całej Twojej rodzinie wycieczka do znajdujšcego się tutaj Parku Jurajskiego.

Bałtów jest wsiš położoną w województwie Świętokrzyskim. Okoliczne wąwozy tworzą niezwykły krajobraz, który jest jednak zaledwie tłem dla licznych atrakcji, z których można tu skorzystać podczas rodzinnych wypadów weekendowych.

W okresie jury na terenie Bałtowa znajdowało się ciepłe morze. Archeolodzy odkryli tu ślady dinozaurów sprzed 155 mln! Jeszcze dzisiaj na skałkach wokół wsi znaleźć można te niezwykłe skamieniałości. W 2004 roku rozpoczęła się budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego, który stał się jedną z największych atrakcji tego rejonu Polski.

Park o powierzchni zwiedzać można grupowo i indywidualnie, z przewodnikiem lub samodzielnie. Trasę wycieczki w czasy prehistoryczne wyznacza starannie przygotowana ścieżka edukacyjna. Znajdują się na niej tablice informacyjne oraz przygotowane z wyjątkową dbałością rekonstrukcje gadów. Można tu z bliska przyjrzeć m.in. sejsmozaurowi, tyranozaurowi, triceratopsowi, alozaurowi, celofyzowi, ceratozaurowi, dilofozaurowi, diplodokowi, kentozaurowi, korytozaurowi, czy w końcu wulkanodonowi. Przejście całej ścieżki zajmuje ok. 1 godziny. To jednak nie koniec atrakcji. Na końcu trasy czeka na nas Muzeum Jurajskie.

Na zbiory muzeum składają się eksponaty przywiezione przez polskich badaczy z Afryki. Do najcenniejszych należą m.in. kości dinozaurów kredowych, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, mezozoiczne głowonogi i koralowce. W muzeum znajduje się również wystawa fotografii.

Po zwiedzaniu przychodzi czas na odpoczynek. Na specjalnie przygotowanym dla dzieci placu zabaw, można pobujać się na huśtawkach lub powspinać na drabinki.

Wyjątkową atrakcją jest jednak możliwość pobawienia się w naukowca. Dzieci samodzielnie, niczym prawdziwi archeolodzy, mogą odkopać szkielet dinozaura. Nie zabraknie tu również miejsca dla rodziców, którzy mogą asystować swoim pociechom.

Jednak największym zainteresowaniem dzieci cieszą się warsztaty geologiczno-plastyczne, podczas których maluje się farbami figurki dinozaurów oraz modele muszli amonitów. Po zajęciach można je zabrać do domu na pamiątkę pobytu w Parku Jurajskim. Ponadto najmłodsi uczą się płukać złoto w warunkach niewiele różniących się od naturalnych. Na koniec tej zabawy edukacyjnej otrzymują "Certyfikat ukończenia kursu płukania złota". Warsztaty trwają ok. 1 godziny. Możliwe jest skorzystanie z obu proponowanych kursów. Uwaga, aby zapisać dziecko na warsztaty, należy wcześniej dokonać rezerwacji.

Na terenie Parku znajdują się również punkty gastronomiczne, które oferują dania z grilla, zestawy obiadowe oraz specjały kuchni regionalnej.

Cennik:

Bilet normalny: 14 zł

Bilet ulgowy: 10 zł (dzieci do lat 12, emeryci, renci?ci)

Dzieci do lat 4: wstęp gratis

(bilet upoważnia do zwiedzania Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Muzeum Jurajskiego oraz wej?cia na plac zabaw)

Warsztaty:

Malowanie figurek dinozaurów i amonitów: 7 zł

Płukanie złota - 7 zł

Więcej informacji: http://juraparkbaltow.pl/index.php

Inne atrakcje Bałtowa dla całej rodziny:

Spływ tratwami - spływ rzekš Kamiennš 12 - osobowymi tratwami, w czasie wyprawy można zobaczyć zimorodki, bobry, bociany, kaczki, piękne ważki i motyle.

Ceny biletów: normalny - 15 zł, ulgowy - 12 zł

Żydowski Jar - Zaginiony ?wiat Dinozaurów - można tu zobaczyć tropy dinozaurów pozostawione 155 mln lat temu.

Ceny biletów: normalny - 3 zł, ulgowy - 2,5 zł

Kraina koni - o?rodek jazdy konnej nad rzekš Kamiennš, nauka jazdy dla poczštkujšcych, dla zaawansowanych rajdy i wyjazdy terenowe na szlaki turystyczne

Zwierzyniec bałtowski - zwiedzanie terenu specjalnym autokarem, oglšdanie dzikich zwierzšt m.in. danieli, muflonów, kozic, lam

Ceny biletów: normalny - 14 zł, ulgowy - 10 zł

Stok narciarski - dwie trasy narciarskie, dwa wycišgi orczykowe, dla poczštkujšcych szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, profesjonalnie przygotowane zaplecze techniczne.

Baza noclegowa

W Bałtowie i jego okolicach znajduje się bogata baza noclegowa - głównie gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne.

Dominika Orłowska

Więcej o: