Machu Picchu i wszystko jasne

Zagubione miasto Inków, zdołało się ukryć przed Konkwistadorami, nie wiadomo, czy wytrzyma współczesny najazd turystów. W sezonie to miejsce odwiedza nawet 2500 turystów dziennie.

Tajemnica Inków

Mimo intensywnych badań historia Machu Picchu nadal pozostaje niejasna. Archeologiczny światek do dziś spekuluje, jaka była funkcja budowli na wzgórzu. Początkowo uważano, iż było to miasto kobiet. Inna teoria głosiła, iż twierdza została stworzona przez Inków aby uchronić ich cywilizacje przed zagładą. Późniejsza hipoteza sugeruje natomiast, że miasto już podczas najazdu konkwistadorów musiało być opuszczone i zapomniane lub, że było pałacem królewskim. Tak, czy siak, tajemnica pozostaje tajemnicą, a hipoteza hipotezą. Należy przyjechać, zobaczyć, przekonać się i wyciągnąć własne wnioski.

Machu PicchuMachu Picchu shutterstock

Za ile?

Mimo iż Peru raczej sprzyja tanim podróżom, wybierając się do Machu Picchu trzeba przygotować się na spory wydatek. Sam bilet wstępu do parku archeologicznego kosztuje ok. $40. Dodając koszt transportu, jednodniowa wycieczka, może kosztować nawet prawie $200.

Machu PicchuMachu Picchu shutterstock

Jak tam dotrzeć?

Bynajmniej nie wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu. Miejscem wypadowym na Machu Picchu jest miasto Cusco ( 3326 m.n.p.m ). Warto zatrzymać się w tym historycznym mieście co najmniej na parę dni - zwłaszcza, że przyjeżdżając z niższych terenów można odczuwać chorobę wysokościową i kilka dni na jej odcierpienie może się przydać.

Machu PicchuMachu Picchu shutterstock

Do Machu można dotrzeć na trzy sposoby: -Pociągiem - z Cusco do Aguas Calientes, miejscowości u podnóża Machu Picchu : codziennie jest kilka pociągów w obydwie strony, można wyjechać rano i wrócić wieczorem. Będąc w Cusco warto od razu wybrać się na stację żeby kupić bilety, gdyż zazwyczaj jest więcej chętnych niż wolnych miejsc. Pociągi różnią się między sobą w zasadzie jedynie ceną od $48 do $71, w jedną stronę oczywiście ( www.perurail.com )

Machu PicchuMachu Picchu shutterstock

- Szlakiem Inków- czyli pieszo. Uwaga! wycieczki takiej nie można zorganizować na własną rękę. Władze Peru starają się ograniczyć ludzi wchodzących codziennie na szlak dlatego wycieczkę należy zarezerwować z wyprzedzeniem nawet rocznym (!). Treking kosztuje od $ 200 (w najkrótszej 2 dniowej wersji, ) nawet do $500. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu warto ponieść taki koszt. Wędrówka Świętą Doliną Inków daje możliwość zobaczenia wielu monumentalnych pozostałości po budowlach kultury Inków.

Machu PicchuMachu Picchu shutterstock

-Transport kombinowany - to jedyny sposób aby uniknąć płacenia wysokich cen turystycznych. W Cusco należy wsiąść w autobus do Quilamabmba, przesiąść się aby dostać się do miejscowości Santa Teresa. Następnego ranka należy dostać się autobusikiem do Hydroelectrico i złapać pociąg do Aguas Calientes. Wydaje się trudne? Przygoda murowana.

Autor: Weronika Cybulska

Znasz Machu? A może inne ciekawe miejsca? Napisz do nas: bermudy@g.pl

Zobacz też:

"Kamienne kręgi" w Borach Tucholskich

Więcej o: