Rio - plaże i samba

O pięknym położeniu Rio, nie trzeba wiele pisać. Jedno jest pewne - w Rio de Janeiro nie należy nastawiać się na chodzenie po muzeach

Co zobaczyć?

Christo Redentor

Słynny 32-metrowy pomnik Jezusa Zbawiciela usytuowany na wzgórzu Corcovado. Pewne wyobrażenie o wielkości tej rzeźby może dawać wiadomość, że sama głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, a każda z dłoni waży 9 ton. Dojechać tam można tramwajem, z podnóża góry, lub taksówką. Ze wzgórza mamy doskonały widok na miasto.

Stadion Maracana

Prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej. Jeden z największych na świecie stadionów piłkarskich- reprezentuje największa brazylijską miłość narodową. Stadion był świadkiem wielkich wydarzeń w dziejach piłki nożnej - to tu Pele strzelił swojego tysięcznego gola. Na Maracanie koncertowały również takie sławy muzyki jak the Police, Prince czy ... New Kids on the Block.

Stadion MaracanaStadion Maracana Stadion Maracana

Plaże

Copacabana to chyba najsłynniejsza plaża świata. Niestety sława idzie w parze z komercyjnością. Copacabana jest szczelnie obudowana wysokimi hotelami, w których przez cały rok mieszkają tłumy turystów. I tak warto jednak się na nią wybrać, mimo sporego oblężenia, nie powinno być problemu ze znalezieniem kawałka miejsca dla siebie, w końcu 4 kilometry to całkiem sporo.

Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio  Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio

Ipanema - Znana z piosenki plaża przyciąga tłumy turystów. Nic dziwnego - położona jest wyjątkowo malowniczo. Między plażowiczami kręci się mnóstwo sprzedawców oferujących najróżniejsze pamiątki i drobiazgi. Jak w większości takich przypadków, oferowane produkty mają astronomiczne ceny.

Samba!

Do Rio warto pojechać dla samej Samby. Brazylijczycy żyją sambą przez cały rok. I tańczą ją jak nikt inny na świecie. Bez względu na termin wyprawy do Rio, warto poświęcić poszukiwaniom samby choć chwilę. Podpowiadamy, gdzie najłatwiej trafić na tancerzy.

Sambodrom : rodzaj gigantycznego amfiteatru-alei otwartego dla zwiedzających w ciągu roku, gdzie podczas karnawału szkoły samby prezentują swoje umiejętności.Pokaz samby: profesjonalnie przygotowane dla turystów show, bilety sprzedają na miejscu agencje turystyczne oraz naganiacze

Kluby samby : lokale, gdzie miejscowi przychodzą tańczyć sambę, jest ich wiele. Szczególnie dużo klubów występuje w dzielnicy Lapa.

Szkoły samby : jest ich w Rio kilkanaście. Działają przez cały rok a treningi odbywają się prawie codziennie. Próby mogą być bardzo spontaniczne, brak fantazyjnych strojów kompensuje dynamika, ekspresja i bliskość przedstawienia.

Caiphirinia - brazylijski napój alkoholowy przyrządzany z wyciśniętych limonek z cukrem zalanych lokalnym alkoholem - cashasay. Nie można wyjechać z Rio bez spróbowania Caiphirini w jednej z kafejek.

Na imprezę najlepsza jest Lapa

Jeśli wybierasz się na imprezę w Rio to najlepiej wybierz się do Lapy! Lapa to historyczna dzielnica Rio de Janeiro słynna z szalonego nocnego życia. Trudno jest opisać ilość i różnorodność znajdujących się tam klubów i barów. Kolorytu dodają gorący Brazylijczycy i uliczni sprzedawcy alkoholi. Ta dzielnica zaczyna tętnić życiem ok. 2 nad ranem, przypomina trochę najlepsze polskie juwenalia, tyle tylko, że w Lapie impreza jest codziennie.

Gdzie spać? Rio de Janeiro ma do zaoferowania szeroką gamę hoteli i hosteli na każdą kieszeń. W hostele w okolicy Flamingo łóżko znaleźć można już za odpowiednik 10 USD.

Jak się poruszać po mieście? Rio ma świetny system transportu miejskiego. Gęsta sieć metra pozwala na dotarcie do większości miejsc. Aby korzystać z autobusu, należy starać komunikować się z kierowcami. Wystarczy powiedzieć miejsce docelowe, a kierowca z przyjemnością potwierdzi, lub zaprzeczy, czy jego autobus jedzie w tym kierunku. Taksówki są w relatywnie przystępnych cenach, jednak przed rozpoczęciem kursu lepiej ustalić z taksówkarzem cenę.

Bezpieczeństwo Ameryka Południowa nie należy do najbezpieczniejszych miejsc. Jak wszędzie, zachować należy ostrożność i zdrowy rozsądek. Zapuszczanie się samotnie w okolice slumsów tzw. favelas, nie należy do najrozsądniejszych rzeczy. Poziom bezpieczeństwa - zbliżony do Polski: nie należy kusić złodzieja, ale też, nie trzeba się bać o życie.

Autor: Weronika Cybulska

Zobacz też:

Bezpieczne wakacje na Kubie

Więcej o: