Karnawał z Chrystysem w tle

Słynny Jezus Zbawiciel nie jest obcy nikomu, kto choć raz widział choć minutę brazylijskiego serialu. O pięknym położeniu Rio, nie trzeba wiele pisać. Jedno jest pewne - w Rio de Janeiro nie należy nastawiać się na chodzenie po muzeach

Co zobaczyć?

Christo Redentor

Słynny 32-metrowy pomnik Jezusa Zbawiciela usytuowany na wzgórzu Corcovado. Pewne wyobrażenie o wielkości tej rzeźby może dawać wiadomość, że sama głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, a każda z dłoni waży 9 ton. Dojechać tam można tramwajem, z podnóża góry, lub taksówką. Ze wzgórza jest doskonały widok na miasto.

Stadion Maracana

Stadion MaracanaStadion Maracana Stadion Maracana

Jeden z największych na świecie stadionów piłkarskich- reprezentuje największa brazylijską miłość narodową. Stadion był świadkiem wielkich wydarzeń w dziejach piłki nożnej - to tu Pele strzelił swojego tysięcznego gola. Na Maracanie koncertowały również takie sławy muzyki jak the Police, Prince czy ... New Kids on the Block.

Plaże

Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio  Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio

Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio  Copacabana - jedna z głównych atrakcji Rio

Copacabana -słynna tym samym bardzo komercyjna, szczelnie obudowana wysokimi hotelami. Mimo sporego oblężenia, nie powinno być problemu ze znalezieniem kawałka miejsca dla siebie, w końcu 4 kilometry to całkiem sporo.

Ipanema po zmrokuIpanema po zmroku Ipanema po zmroku Ipanema - malowniczo położona - kwitnie na niej handel. Można zaopatrzyć się na niej w strój kąpielowy lub inne niezbędne produkty, warto jednak zaopatrzyć się w nie wcześniej, bo Ipanema jest jednym z najdroższych miejsc w Rio.

Samba - sambę można przeżyć na kilka sposobów:

Sambodrom : rodzaj gigantycznego amfiteatru / alei otwartego dla zwiedzających w ciągu roku, gdzie podczas karnawału szkoły samby prezentują swoje umiejętności.

Pokaz samby: profesjonalnie przygotowane dla turystów show, bilety sprzedają na miejscu agencje turystyczne oraz naganiacze

Kluby samby: lokale, gdzie miejscowi przychodzą tańczyć sambę, jest ich wiele. Szczególnie dużo klubów występuje w dzielnicy Lapa.

Szkoły samby: jest ich w Rio kilkanaście prawie codziennie mają próby. warto dowiedzieć się, gdzie i w jaki dzień maja swoje próby. Próby mogą być bardzo spontaniczne, brak fantazyjnych strojów kompensuje dynamika, ekspresja i bliskość przedstawienia. Na prawde godne polecenia.

Caiphirinia - brazylijski napój alkoholowy przyrządzany z wyciśniętych limonek z cukrem zalanych lokalnym alkoholem - cashasay. Nie można wyjechać z Rio bez spróbowania Caiphirini w jednej z kafejek.

Lapa!

Jeśli impreza w Rio to tylko w Lapie! Lapa to historyczna dzielnica Rio de Janeiro słynna z szalonego nocnego życia. Trudno jest opisać ilość i różnorodność klubów i barów w tej dzielnicy. Kolorytu dodają gorący Brazylijczycy i uliczni sprzedawcy alkoholi. Ta dzielnica zaczyna tętnić życiem ok. 2 nad ranem, przypomina trochę najlepsze polskie juwenalia, tyle tylko, że w Lapie impreza jest codziennie.

Gdzie spać?

Rio de Janeiro ma do zaoferowania szeroką gamę hoteli i hosteli na każdą kieszeń. W hostele w okolicy Flamingo łóżko znaleźć można już za równowartość 10 USD. Tu znajdziesz sporo ofert

Jak się poruszać po mieście?

Rio ma świetny system transportu miejskiego. Gęsta sieć metra pozwala na dotarcie do większości miejsc. Aby korzystać z autobusu, należy starać komunikować się z kierowcami. Wystarczy powiedzieć miejsce docelowe, a kierowca z przyjemnością potwierdzi, lub zaprzeczy, czy jego autobus jedzie w tym kierunku. Taksówki są w relatywnie przystępnych cenach, jednak przed rozpoczęciem kursu lepiej ustalić z taksówkarzem cenę. Mapa metra i cennik

Bezpieczeństwo

Ameryka Południowa nie należy do najbezpieczniejszych miejsc. Jak wszędzie, zachować należy ostrożność i zdrowy rozsądek. W miarę możliwości lepiej unikać samotnych wycieczek w okolice slumsów (favelas), ale legendy o wielkich niebezpieczeństwach czyhających na każdym kroku na turystów są mocno przesadzone. Poziom bezpieczeństwa - zbliżony do Polski: nie należy kusić złodzieja, ale też, nie trzeba się bać o życie.

Więcej o: