Spotkajmy się na Kolosach!

Już w najbliższy czwartek, 6 marca, rozpoczną się w Gdyni X Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których wybrani zostaną laureaci prestiżowych Kolosów

Nagrodę Kolosy miłośnicy podróży, wyczynów i przygód znają już dobrze. Co roku przyznaje się ją w pięciu kategoriach: podróże, alpinizm, żeglarstwo, jaskinie i wyczyn roku. O tym, kto tym razem dostanie honorowe statuetki przedstawiające kolosy, czyli słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej, kapituła konkursu zdecyduje po obejrzeniu prezentacji nominowanych osób wybranych spośród nadesłanych wcześniej zgłoszeń.

Impreza odbywająca się w salach gdyńskiego kina Silver Screen w centrum Gemini jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych (wstęp gratis). Starzy bywalcy wiedzą, że to nie tylko ciekawe prelekcje, filmy i slajdy z najrozmaitszych zakątków świata, ale także okazja do poznania ciekawych ludzi, zdobycia przydatnych w podróżach informacji, a nawet do skompletowania ekipy na wyjazd. Tradycyjnie już Spotkania rozpocznie Dzień Wody, co oznacza, że w czwartek 6 marca prezentować się będą żeglarze, kajakarze i nurkowie. Dowiemy się wówczas. m.in. o szczegółach bicia polskiego rekordu w nurkowaniu głębinowym (231 m) i o wrażeniach z rejsu dookoła Ameryki Północnej, którego najważniejszym etapem było przejście przez skuwane lodem arktyczne wody osławionego Przejścia Północno-Zachodniego. W piątek 7 marca trwać będzie Dzień Podróży - o swojej kolejnej eskapadzie, tym razem do Japonii, opowiedzą miłośnicy autostopu, ojciec z 11-letnim obecnie synem, ale będzie też o objechaniu Afryki fiatem pandą, o "przejażdżce" rowerem przez zimowe Himalaje, przemierzaniu Syberii motocyklami i innych, często szalonych pomysłach. Ostatni dzień, poświęconą górom sobotę 8 marca, wypełnią opowieści związane z Alpami, Karakorum, Spitsbergenem i innymi rejonami. Wśród prelegentów pojawią się cenieni we wspinaczkowym gronie Adam Pustelnik, Eliza Kubarska czy Dawid Kaszlikowski.

Uroczystość wręczenia nagród rozpocznie się 8 marca o godz. 18. Wtedy to ogłoszony zostanie werdykt kapituły dotyczący Kolosów, a także Nagrody im. Andrzeja Zawady (10 tys. od prezydenta Gdyni na realizację ambitnego projektu zgłoszonego wcześniej przez młodego podróżnika). Wręczony zostanie też Super-Kolos za całokształt działalności, a także nagrody publiczności i dziennikarzy. Poza pokazami osób nominowanych do Kolosów na pewno warto zostać także na "Fotoplastykonie", trwających do późnej nocy pokazach pozakonkursowych. W sobotę o godz. 20 gość specjalny - kapitan Krzysztof Baranowski - opowie o początkach swojej kariery żeglarskiej, kiedy to pełnił funkcję. kuka, czyli załogowego kucharza. Niewątpliwie ciekawym gościem będzie też Marek Kalmus, specjalista od Tybetu, znawca buddyzmu i medycyny tybetańskiej.

Szczegóły programu i więcej informacji o nominowanych do Kolosów wyprawach można znaleźć w internecie na www.kolosy.pl

Więcej o: