Karnawał po włosku

Nocne pochody i maskarady, pokazy magii, parady powozów, popisy szczudlarzy i połykaczy ognia - jak Włochy długie i szerokie trwają przygotowania do karnawałowych zabaw. Oto garść propozycji

Acireale (prowincja Katania), 26 stycznia - 5 lutego

Jeden z najważniejszych karnawałów na Sycylii, m.in. parada wozów i liczne wydarzenia towarzyszące.

www.carnevaleacireale.com

Busseto (Parma), 20 stycznia - 10 lutego

W programie 127. obchodów znalazły się m.in. dwa nowe konkursy - na najlepszą interpretację dwóch literackich postaci, Don Camilla i Peppone - oraz maskę Króla Śmiechu. W weekendy ulice miasteczka opanują przebierańcy, nie zabraknie też spektakli i stoisk z tradycyjnymi potrawami. 27 stycznia odbędzie się zlot właścicieli samochodów kempingowych - najładniej przystrojony pojazd zostanie nagrodzony.

www.carnevaledibusseto.com

Ivrea (Turyn), 6 stycznia - 5 lutego

Karnawał rozpoczął się tradycyjnie przy dźwiękach tamburynów i piszczałek. Ponieważ obchodzi dwusetne urodziny, kalendarz imprez jest bogatszy niż zwykle. Najważniejsze wydarzenie to widowiskowa bitwa na pomarańcze na głównych placach miasta symbolizująca walkę o wolność (to hasło tegorocznego karnawału).

http://news.carnevalediivrea.it

Castiglion Fibocchi (Arezzo), 27 stycznia i 3 lutego

Nocne pochody, pokazy magii, barokowe maski i ogromny wybór lokalnych potraw to tylko niektóre atrakcje 12. Karnawału Dzieci Bocchusa w Castiglion Fibocchi. 3 lutego rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny oraz na najpiękniejszą maskę.

www.carnevaledeifiglidibocco.it

Cento (Ferrara), 20 stycznia - 24 lutego

Tradycja tego karnawału sięga 1600 r. Od kilkunastu lat stale uczestniczą w nim tancerki jednej z najlepszych szkół samby carioca . W konkursie na najpiękniej przystrojony wóz o nagrodę walczyć będzie sześć zespołów.

www.carnevalecento.com

Mamoiada (Nuoro), 3-5 lutego

Jedna z najstarszych imprez folklorystycznych na Sardynii. W mieście odbywają się tańce i pochody w tradycyjnych maskach (mamuthones i issohadores). Dzień przed Środą Popielcową koniec zabawy zwiastuje parada z Juvanne Martis Sero - kukłą symbolizującą karnawał. Grupa mężczyzn obwozi ją na specjalnym wozie po mieście, opłakując jej śmierć. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostają lokalne specjały.

www.mamuthonesmamoiada.it

Offida (Ascoli Piceno), 17 stycznia - 5 lutego

Karnawał obchodzi się tu od 1700 r. Rozpoczyna się polowaniem na byka Lu Bov Fint, które przypomina nieco pogoń za bykiem w hiszpańskiej Pampelunie. Ostatnim wydarzeniem jest pochód - jego uczestnicy niosą płonące trzcinowe pałki (vlurd ), formując ognistego węża.

www.inoffida.it

Sant'Eraclio (Foligno), 27 stycznia - 13 lutego

Na czas karnawału Sant'Eraclio przeistoczy się w Karnawałowe Miasteczko. W trzy kolejne niedziele będzie można uczestniczyć w paradach wozów oraz pochodach cyrkowców, szczudlarzy i połykaczy ognia. Odbędzie się też turniej siatkówki.

www.ilcarnevale.net

Wenecja, 25 stycznia - 5 lutego

Uroczysta inauguracja odbędzie się jak zwykle na placu św. Marka. Tradycyjne punkty programu to m.in. pochód historyczny, pokaz masek i lot gołębicy. Motywem przewodnim będą w tym roku zmysły - każdemu zostanie przypisana jakaś część miasta (placowi św. Marka przypadnie... szósty zmysł).

www.carnevale.venezia.com

Viareggio (Lucca), 20 stycznia - 10 lutego

Ten karnawał przyciąga turystów z całego świata już od 135 lat. Tegoroczne inspiracje to pokój i solidarność. 20 i 27 stycznia oraz 3, 5 i 10 lutego na nadmorskich ulicach miasta odbędą się konkursy na najpiękniejszy wóz z masy papierniczej. Poza konkursem "wystąpi" wóz ekologiczny - jego twórcę Michaela Stuarta zainspirowały zmiany klimatyczne i eksploatacja bogactw naturalnych. Nie zabraknie satyry politycznej.

www.viareggio.ilcarnevale.com

Więcej o: