Znajdziemy w nich wskazówki, jak przygotować się do wyprawy, jak dobrać sprzęt i ubiór, jak poradzić sobie w razie niebezpieczeństwa (telefony alarmowe, sygnały świetlne lub dźwiękowe).
Autorzy poświęcają nieco miejsca geologii gór, ich klimatowi, faunie i florze, przedstawiają też rezerwaty przyrody, ważne szczyty, rzeki, potoki, jeziora, miejscową ludność i jej folklor.
Najważniejsze są jednak dokładne opisy 24 szlaków: poziom trudności, czas przejścia, walory turystyczne plus wykresy hipsometryczne (pokazują wysokość terenu). Poznajemy również mijane miejscowości, ich atrakcje i zabytki (zamki, kościoły, skanseny). Nie zabrakło informacji o noclegach, gastronomii i obiektach sportowych (adresy, telefony, strony internetowe, cennik). Na końcu znalazły się mapy z zaznaczonymi szlakami, schroniskami, parkami krajobrazowymi, przejściami granicznymi oraz indeks; jest też miejsce na własne notatki.
Podzielone na cztery rozdziały kolorowe przewodniki mimo niewielkiej czcionki są czytelne i dobrze rozplanowane. Na 112 stronach pomieszczono sporo fotografii, a w ramkach pełno jest ciekawostek i wzmianek historycznych. Niedużego formatu, lekkie książki można nosić choćby w kieszeni.
Stanisław Figiel "Pieniny", Wojciech Wierba "Beskid Żywiecki", wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2007, s. 112, cena 19,90 zł