Turyści przybywający z greckiej części Cypru nie powinni nocować w tureckiej, ani nawet robić zakupów. Obie części wyspy dzieli linia przebiegająca także przez Nikozję, nazywana "zieloną linią" albo "linią demarkacyjną". Kramik z pamiątkami stoi tuż przy Selimiye Çami, więc nie sposób tu nie trafić. Świątynia dominuje nad miastem, zwłaszcza odkąd dobudowano do niej dwa 50-metrowe minarety. Nie komponują się one w całość z bryłą, ale za to widać je z każdego punktu miasta, i pewnie o to chodziło. Meczet Selimiye jest największą muzułmańską świątynią w Nikozji Północnej. Jednak gdy muezin wzywa na południową modlitwę, zbiera się tak mała garstka wiernych, że przeszło mi przez myśl, czy nie lepiej było zostawić świątynię jej poprzednim użytkownikom? Dawniej była to rzymskokatolicka katedra Ayia Sofia. Zaczęto ją budować w XIII w. podczas wojen krzyżowych, a trwające 150 lat prace sprawiły, że nie tylko jej rozmach i monumentalność, ale i kunszt gotyckiego stylu uczyniły ją godną miana Świątyni Bożej Mądrości. Tutaj książąt z rodu Lusignanów koronowano na władców Cypru. W 1570 r. Turcy osmańscy zdobyli Nikozję, a chrześcijańska świątynia została przekształcona w muzułmańską. Z wnętrza znikły przedmioty sakralne, drewniane ławki, ambona, kamienie nagrobne i gotyckie ozdoby, zamalowano freski. Dobudowano natomiast kilka mihrabów i minbar, a na dziedzińcu - fontannę do ablucji.
Dewocjonalia na straganie zdają się pochodzić właśnie z tego okresu wyznaniowego zamieszania. Jakby rzemieślnik był zdezorientowany i nie bardzo wiedział, która religia jest obecnie wiodąca: chrześcijaństwo czy islam? Albo jakby w swej przebiegłości liczył na dwa razy większy zbyt wśród wyznawców ich obu.
Ten jeden mały kramik gromadzi haftowane makatki z wersetami Koranu, wizerunki Marii z Jezusem stylizowane na prawosławne ikony, muzułmańskie amulety symbolizujące opiekuńczą dłoń Fatimy, oko Proroka. Można tu kupić także krzyżyk oraz religijną zawieszkę do samochodu z cytatem z sury albo z napisem "Virgin Mary" czy "Türkiye". Bo różnorodność i bogactwo są wszędzie, gdzie stykają się lub współistnieją kultury, tradycje, religie, języki, zwyczaje.