Opisaną niżej trasę można przejechać rowerem lub samochodem. Piechurom polecamy najciekawszy fragment - z Żerkowa do Śmiełowa.
Wycieczkę rozpoczynamy w Jarocinie.
W mieście warto zobaczyć Stare Miasto z czworokątnym rynkiem, na którym stoi ratusz z podcieniami i ciekawy kościół św. Marcina . Nieco dalej znajdują się jeszcze dwa interesujące kościoły - pochodzący z okresu międzywojennego Chrystusa Króla i poewangelicki z XIX wieku.
Na wschód od centrum rozpościera się zabytkowy park, a w nim neogotycki pałac, ruiny kościoła i tzw. Skarbczyk - pozostałość po zamku.
Z miasta wyjeżdżamy ul. św. Ducha kierując się na Konin. Po sześciu kilometrach docieramy do Tarc, w których znajduje się bardzo ciekawy, pochodzący z XIX wieku, zbudowany jednak w stylu renesansu francuskiego pałac , otoczony parkiem. Cofamy się trochę i skręcamy w prawo na Łuszczanów, by w końcu znaleźć się w Żerkowie.
Nad miastem góruje zbudowana w 1962 roku wieża przekaźnikowa. Wieże takie stawiano co 60 kilometrów pomiędzy Łodzią a Berlinem.
Najciekawszym zabytkiem Żerkowa jest położony na wzniesieniu barokowy kościół św. Stanisława . Za nim, na sąsiednim wzgórzu będącym pozostałością po słowiańskim grodzie, znajduje się cmentarz z centralnie położoną kaplicą, zbudowaną w miejscu rzekomego ukazania się ognistego krzyża w czasie epidemii cholery.
Ulicą Mickiewicza, przy której znajduje się kościół poewangelicki , kierujemy się do Śmiełowa. Przed zjazdem ze wzgórza warto się zatrzymać na chwilę w punkcie widokowym , z którego rozciąga się rozległa panorama z pałacem śmiełowskim i kościołem w Brzostkowie, , dla którego warto nieco zboczyć z trasy. Turystom pieszym polecamy udać się do Śmiełowa przez Brzostków zielonym szlakiem.
Pałac w Śmiełowie wzniesiono pod koniec XVIII wieku dla Andrzeja Gorzeńskiego. Jego przynależność do masonerii odbiła się w architekturze budowli, między innymi brakiem reprezentacyjnego holu oraz ciemnym i niezbyt czytelnym układem korytarzy. Mimo to pałac uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski.
Oprócz niewątpliwej urody, sławę zawdzięcza także Mickiewiczowi. Poeta spędził tu trzy tygodnie latem 1831 roku. Próbował przedostać się przez położoną siedem kilometrów dalej na Prośnie granicę prusko-rosyjską, chcąc wziąć udział w powstaniu listopadowym.
Dziś powstałe tu w 1975 roku muzeum (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) nosi jego imię i przechowuje liczne pamiątki po wieszczu. Za pałacem rozciąga się duży park krajobrazowy ze starymi drzewami.
Ze Śmiełowa wyjeżdżamy kierując się z powrotem na Żerków, ale na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do Lgowa, w którym stoi ładny drewniany kościółek. Piechurom proponujemy dojść do Lgowa szlakiem, a następnie wrócić drogą do Żerkowa - w sumie 14 kilometrów.
Zawracamy i na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo do Dębna . Znajduje się tam gotycki kościół z dzwonnicą i plebanią, zaś w zaniedbanym parku stoją ruiny pałacu i neoklasycznej kaplicy-mauzoleum
. Po obu stronach Warty rozciągają się lasy, uznawane za najbardziej pierwotne na terenie Wielkopolski. Chronią się tu trzy rezerwaty leśne, a w październiku zeszłego roku utworzono na tym terenie Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy .
Na północ od wsi znajduje się przeprawa promowa. Korzystając z niej będziemy musieli dojechać do Orzechowa i tam skręcić w lewo, aby dostać się do trasy Poznań-Kalisz. Można też skierować się w drugą stronę, na skrzyżowaniu skręcić w prawo i obejrzeć jeszcze okazały pałac w Klęce , znanej z przetwórni ziół Herbapolu, oraz Nowe Miasto nad Wartą z gotyckim kościołem Świętej Trójcy i grodziskiem nad brzegiem Warty. Rowerzyści muszą podjechać jeszcze około czterech kilometrów do stacji PKP w Chociczy.