Ustka czy Łeba?

Każdego lata dwie nadmorskie miejscowości rywalizują o miano turystycznej stolicy Polski. Łeba, koło której jest Słowiński Park Narodowy i Ustka prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie turystów.

Ustka czy Łeba?

Każdego lata dwie nadmorskie miejscowości rywalizują o miano turystycznej stolicy Polski. Łeba, koło której jest Słowiński Park Narodowy i Ustka prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie turystów.

Stąd właśnie wzięły się pomysły z tworzeniem autonomicznego księstwa czy kontrowersyjne pocztówki z napisem... letnia stolica Polski. Niezależnie od tego, obie miejscowości mają długoletnie tradycje turystyczne, należą do najważniejszych ośrodków wypoczynku nadmorskiego w kraju i rokrocznie przyjmują dziesiątki tysięcy wczasowiczów.

Łeba

Tradycje turystyczne sięgają tu XIX wieku. Jednak prawdziwy boom nastąpił w latach 60. naszego stulecia, kiedy powstała większość dzisiejszych ośrodków wczasowych. Jednorazowo Łeba może ugościć kilkadziesiąt tysięcy spragnionych morza i słońca plażowiczów.

Historia

Miejscowość otrzymała prawa miejskie już w XIV wieku. Był tu ośrodek rybacki i handlu drewnem. Jedna z największych atrakcji turystycznych - ruchome wydmy - przez wieki stanowiła zagrożenie dla Łeby. Trzebienie miejscowych lasów spowodowało intensywny rozrost i przemieszczanie się piaskowych gór. W wieku XVI powodzie i wydmy nękające miasto zmusiły mieszkańców do ucieczki. Nowa Łeba powstała na wschód od ujścia rzeki o tej samej nazwie. Przyrodę okiełznano jednak dopiero w ubiegłym stuleciu.

W okresie międzywojennym Łeba była prawdziwą kolonią artystyczną. Przyjeżdżali tu na plenery i dłuższe pobyty liczni artyści, głównie impresjoniści niemieccy. Czołowy twórca grupy Die Bruecke Max Pechstein mieszkał tu do 1945 roku. W łebskim kościele wisi nieznany obraz artysty, odnaleziony 5 lat temu.

Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy został uznany przez UNESCO w 1977 roku za światowy rezerwat biosfery.

Ruchome wydmy położone na Mierzei Łebskiej w Słowińskim Parku Narodowym, 8 kilometrów na zachód od miasta, są rzadkością na skalę europejską.

Piaskowe góry tworzą trzydziesto- i czterdziestometrowe wzgórza, które przesuwają się z prędkością 10 metrów roczniei zasypują wszystko na swej drodze. Wstęp do parku jest płatny. Piesza wycieczka od bramy do wydm zajmuje około dwóch godzin.

Zabytki

Natomiast w samym mieście godnym uwagi jest stary kościółek rybacki z 1683 roku. Wewnątrz można m.in. obejrzeć obraz Matki Bożej pędzla Maksa Pechsteina. Za perłę miejscowej architektury uchodzi mieszczący się przy ul. Sosnowej zameczek z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie znajduje się w nim hotel. Spacerując ul. Turystyczną w kierunku plaży, można zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja . Przed wiekami, zanim miasto zmieniło swoją lokację, w tym miejscu był główny rynek.

Ustka

Uzdrowisko, letnia stolica Polski, Słupski Port - to tylko niektóre określenia charakteryzujące Ustkę. Po zdrowie i wypoczynek przyjeżdżano tu już 150 lat temu.

Pierwsze wzmianki historyczne o miejscowości pochodzą z roku 1310. Przez stulecia miasto nierozerwalnie połączone było ze Słupskiem, stanowiąc jego port i główną oś handlu. Dzięki bogactwu i gospodarności Ustka szybko zaczęła być konkurencją dla głównego ośrodka regionu. Z tego powodu w 1623 roku doszło nawet do buntu, brutalnie spacyfikowanego przez wojska słupskie. Fakt ten miał jednak i swoją dobrą stronę. Od tego czasu rada miejska Słupska zaczęła sprawy Ustki traktować priorytetowo.

Pod zaborem pruskim miasto zaczęło się intensywnie rozwijać jako port i uzdrowisko. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 1935 roku. Co ciekawe, dzisiejsza nazwa została ustalona dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Wcześniej funkcjonowały: Słupioujście, Ujście, Uszcz oraz Postomin.

Zabytki

Najstarsze zabytki miasta mają najwyżej XIX-wieczny rodowód. Miejscowy kościół wybudowano w stylu neogotyckim w 1887 roku. Spacerując od tego miejsca w stronę morza ulicami Kosynierów, Beniowskiego czy Sprzymierzeńców, można obejrzeć stare ryglowe chaty rybackie . Bardzo ciekawa jest także architektura miejscowych hoteli i uzdrowisk wybudowanych na przełomie wieku. Niektórzy, w związku z tym, porównują Ustkę z Sopotem. U ujścia Słupi warto obejrzeć latarnię morską wzniesioną w 1871 roku. Położona jest przy promenadzie - ulicy Limanowskiego. Znajduje się tu małe obserwatorium astronomiczne. Także przy promenadzie w starym spichrzu znajduje się Galeria Sztuki , do której wstęp jest wolny.

Oba miasta mają swoich zwolenników, do obu latem zjeżdżają tłumy wczasowiczów. Ale które jest letnią stolicą Polski? Ten spór na zawsze chyba pozostanie nierozstrzygnięty.

Więcej o: