Włochy Północne

Włochy północne - ojczyzna artystów, skarbnica zabytków, malownicza kraina rozgrzana życiodajnym słońcem.

Trudno dociec, co w tym kraju jest piękniejsze i bardziej godne zachwytu: przyroda z budzącymi respekt ośnieżonymi Alpami, delikatną zielenią wzgórz Toskanii i błękitnymi zatokami Wenecji i Genui? Ślady historii, od grobowców etruskich począwszy, przez rzymskie ruiny, na średniowiecznych ruinach skończywszy? A może perły architektury i sztuki tak liczne, że ich wyliczenie przekroczyłoby objętość niejednego przewodnika? Zamiast dokonywać podobnych wyborów, chcemy pokazać, że lepiej pojechać do tego niezwykłego kraju, by chłonąć wszystkimi zmysłami piękno włoskich krajobrazów, miasteczek i metropolii, słuchać szeptu ruin, podziwiać obrazy i rzeźby, a przede wszystkim cieszyć się słońcem i życiem.

Przewodnik Włochy północne nie tylko pokazuje, co warto zobaczyć, ale też podpowiada, gdzie znaleźć nocleg, co zjeść i w jaki sposób dojechać do wybranego celu. Planowanie podróży i zwiedzanie ułatwić mają liczne mapy, a porozumiewanie się podczas wojaży - słowniczek polsko-włoski. Całości dopełniają schematy tras zwiedzania kraju, czytelny system odnośników i indeks.

W podróż do Italii można się wybrać przez cały rok. Ciepłe miesiące w regionach północnych to okres od kwietnia do października (włącznie), a na południe od Toskanii, od marca do listopada. Jeśli ktoś nie lubi tłumu turystów, powinien jednak unikać wyjazdu w szczycie sezonu.

Włochy w liczbach

Powierzchnia: 301 230 tys. km2

Liczba ludności: ponad 57 mln

Gęstość zaludnienia: 192 mieszkańców/km2

Strefa czasowa: UTC + 1 (jak w Polsce)

Najwyżej położony punkt: Mont Blanc 4748 m (w Val d'Aosta), Włosi nazywają ten masyw Monte Bianco)

Łączna długość linii brzegowej: 7600 km

Liczba regionów: 20

Liczba prowincji: 110

Największe miasta: Rzym, Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo

Więcej o: