Węzły Żeglarskie

Umiejętność robienia odpowiednich węzłów jest bardzo istotna, czego potwierdzeniem niech będzie następujący cytat: doświadczonych nie trzeba przekonywać, początkujący niech uwierzą na słowo: od ?głupiej? liny zależy, czy żagle nie pójdą w strzępy, czy maszt pozostanie na miejscu, czy nie gruchniemy w betonową keję, czy nie rozbijemy kadłuba o skałki. Warto zatem starać się poznać sposób wiązania danego węzła, ale równie ważne jest, by wiedzieć, do czego możemy go zastosować.

Ósemka - ósemkowy.

Stosujemy jako zgrubienie na końcach szotów, uniemożliwiające wyszorowanie się liny z bloku, kipy. Z reguły ósemkę wiążemy na końcu szotów foka i na linie talii szotu grotu.

Szotowy.

Stosujemy do połączenia szotu do rogu szotowego żagla. Nie należy go wykorzystywać przy dużych obciążeniach i śliskich powierzchniach.

Bramszotowy.

Ma zastosowanie jak węzeł szotowy lub do łączenia lin jednakowej grubości. Jest pewniejszy od szotowego i odporny na szarpanie.

Związ wantowy.

Służy do łączenia dwóch lin o niewielkiej różnicy średnic. Wytrzymuje duże obciążenia, możemy go stosować do awaryjnej naprawy zerwanej wanty.

Kotwiczny.

Służy do wiązania kotwic, sond, wiader itp. Węzeł niezwykle pewny w trzymaniu. Po dłuższej pracy kluczka, stanowiąca składnik węzła, zaciska się.

Więcej o: