Wodne skrzyżowanie

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Borów Tucholskich znajduje się w Fojutowie miejscowości tak małej, że trudno ją dostrzec na mapie

Fojutowo to dla nas całkowita niespodzianka. Już od kilku godzin jesteśmy w drodze. Lasy, łąki, niewielkie wsie, znowu lasy. Słońce zajdzie niedługo a my nadal nie mamy noclegu. Zauważam z daleka tablicę jakąś, coś tam na niej jest napisane. Podjeżdżamy, a w zasadzie przejeżdżamy i w oczy rzuca mi się napis "Akwedukt Fojutowo". Zmęczony mózg rejestruje, że to nie informacja o noclegu i nagle w ułamku sekundy zdziwienie - "akwedukt"? Akwedukt? - dziwię się głośno- jaki znowu akwedukt?

Jurek zatrzymuje samochód. To, co? Wracamy? Wracamy, choć jest już prawie ósma wieczór. Jedziemy krętą drogą pośród lasu prawie około trzech kilometrów. Zatrzymujemy się na polance. Obok drogi płynie sobie spokojnie, bezszelestnie i cudownie uroczo Wielki Kanał Brdy. Po brzegach porośnięty makami i krwawnikiem. Woda przejrzysta, pełno niewielkich rybek. Dookoła przedwieczorna cisza, kilka okolicznych domów zupełnie bez życia. No dobrze i gdzie ta turystyczna atrakcja? Znajdujemy tablicę - kierunek zwiedzania i po schodach schodzimy w dół. Tam w dole pluska sobie rzeczka o pięknej nazwie Czerska Struga. Ponad nią przez przęsło akweduktu płynie spokojnie Wielki Kanał Brdy. Rzeczywiście akwedukt, najwyraźniej wzorowany na rzymskich budowlach tego typu. Wchodzimy do tunelu o beczkowym sklepieniu, ja oczywiście pstrykam zdjęcia, Jurek kontempluje wodę Czeskiej Strugi. Akwedukt w Fojutowie wybudowano w latach 1845-49. Zbudowany jest z kamienia oraz żółtej cegły spajanej zaprawą wapienną. Bory Tucholskie nawet teraz - na początku XXI wieku - to duże kompleksy lasów, wyobrażam sobie, w jakiej głuszy stała sobie cicho od 1848 ta budowla. Akwedukt ma 68 metrów długości i jest najbardziej masywną budowlą tego rodzaju w Polsce. Różnica pomiędzy lustrem wody Czerskiej Strugi a Wielkim Kanałem Brdy wynosi 11 metrów a długość sklepienia tunelu 49 m. Remont konstrukcyjny akweduktu wykonano w 1979 roku a obecny wygląd i kształt nadano mu podczas generalnego remontu w 2002 roku.Podoba nam się akwedukt w Fojutowie i jest potwierdzeniem mojej tezy, że w Polsce jest mnóstwo, całe mnóstwo fantastycznych miejsc wartych obejrzenia. Trzeba może tylko trochę zboczyć z głównej drogi, zjechać z turystycznej "autostrady" i rozejrzeć się dookoła siebie. Obejrzenie akweduktu polecamy wszystkim a już szczególnie tym, którzy będą podróżować trasą Tuchola - Czersk.

Nic dodać - nić ująć. Pop prostu trzeba tam jechać!

Więcej o: