W Sukoštanie biją dzwony

O żadnej porze roku nie można policzyć mieszkańców tego ślicznego miasteczka

Położone nad malowniczym Kanałem Zadarskim, tuż przy adriatyckiej trasie turystycznej, oficjalnie liczy ok. 2500 obywateli. Od września do maja liczba ta jest jeszcze mniejsza, bo spora część miejscowej społeczności od lat ma drugie ojczyzny - całe rodziny mieszkają wtedy i pracują w Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Do Sukošanu wracają na początku lata i przygotowują się na przyjęcie paru tysięcy wczasowiczów, głównie Niemców, Austriaków, Szwajcarów i Włochów. Sprzątają ogrody, sady i winnice, przycinają figi, bugenwille, zbierają zimowy czosnek. Remontują, dobudowują nowe piętra domostw, upiększają.

W sezonie zarówno stali mieszkańcy, jak i przybysze od rana spotykają się w tych samych piekarenkach, przy tych samych straganach z warzywami i w ogródkach wielu przytulnych lokalików. Dla wszystkich parę razy w ciągu dnia biją dzwony dwu maleńkich miejscowych kościółków.

W Sukošanie wszędzie jest blisko. Z maleńkiego rynku w ciągu minuty trafimy na pocztę, do banku, kilku kawiarenek i do kościoła św. Kasijana. Dwie minuty zajmie nam dotarcie do marketu spożywczego, kościoła Pana od Miłosierdzia, konoby (tradycyjnej gospody, gościńca) "Kaleta" i biura informacji turystycznej. Niewiele więcej czasu zajmie nam przejście do portu z przepięknie usytuowaną mariną "Dalmacija". Stąd najlepiej fotografować sterczące z wody ruiny letniego pałacu arcybiskupów zadarskich z XV w. i podziwiać Kanał Zadarski. Nieco dłużej zajmie nam dotarcie na przedmieścia, gdzie od razu znajdziemy się w gajach oliwnych, sadach figowych i na plantacjach winorośli. Na obrzeżach miasta trafimy na fragmenty osady antycznej - pozostałości budowli rzymskich, groby, resztki akweduktu.

Turisticka zajednica općine Sukošan, 23206 Sukošan, tel./faks (0-23) 393 345, tel. (0-23)394 104, http://www.tzo-sukosan.hr , tzo-sukosan@zd.tel.hr

Mieszkałem w pensjonacie Luki i Slavicy, który może przyjąć 18 dorosłych osób i prawie tyle samo dzieci. Do dyspozycji gości jest kilka łazienek, kuchni, balkonów i tarasów. W ogrodzie można zrywać figi, gruszki, brzoskwinie, winogrona i kiwi. Można korzystać z grilla, małego boiska do siatkówki i kilku rowerów. Piwniczka z winem jest zawsze otwarta.

12 euro za nocleg od osoby, sanja.pavic@zg.htnet.hr , venera@venera.hr , hvanjak@inet.hr

Do Sukošanu najlepiej dojechać samochodem. Z przejścia granicznego w Głuchołazach jedziemy trasą Brno-Wiedeń-Graz-Maribor-Zagrzeb-Bosiljevo-Zadar. Kilkanaście kilometrów przed Zadarem nie przegapmy drogowskazu do Sukošanu. Z Polski ok. 1000 km, większość autostradami Czech, Austrii, Słowenii i Chorwacji.

Więcej o: