Muszla z Phuket

Phuket, największa wyspa Tajlandii. Rajskie plaże, tętniące życiem bulwary w Patong, rewie w stylu Las Vegas ze słoniami w rolach głównych... Można tam spędzić tydzień lub dwa i nie nudzić się ani przez chwilę.

Kogo interesuje egzotyczna przyroda, może udać się do akwarium na przylądku Panwa, ogrodu motyli czy na farmę storczyków. Ale moim zdaniem najciekawsze jest Muzeum Muszli w pobliżu Rawai Beach w południowej części wyspy. Aby tam dotrzeć z naszego hoteliku w okolicach Patong, wynajęliśmy mikrobus (grupa liczyła sześć osób). Kierowca oczywiście mówił po angielsku, ale nie bardzo chciał zrozumieć, o jakie miejsce nam chodzi, i najpierw zawiózł nas do "Największego Sklepu Jubilerskiego Na Świecie". My jednak stanowczo żądaliśmy Phuket Seashell Museum...

Budynek jest niski, jakby wpuszczony w ziemię. Kiedy idziemy szerokim korytarzem, ze zdziwieniem zauważamy, że ściany wyłożono maleńkimi muszelkami. W przestronnych salach dyskretne oświetlenie wydobywa z półmroku eksponaty w gablotach. Oczywiście muszle, ale jakże różnorodne! Ułożone według wielkości albo kolorami (ale jak rozmaite mogą to być kolory!), dalej kształty coraz dziwniejsze, aż nie chce się wierzyć, że to wszystko domki ślimaków i małży. Tu kawał odłupanej skały z amonitami sprzed milionów lat, tam podobna skała już wyszlifowana i wypolerowana. W jednej z gablot ogromna muszla o wadze 250 kg, w innej największa na świecie złocista perła. Najwięcej eksponatów pochodzi oczywiście z Morza Andamańskiego i Południowochińskiego, które oblewają brzegi Tajlandii, ale reprezentowany jest tu cały wodny świat, ku naszej radości łącznie z Bałtykiem. Wszystko czytelnie i przejrzyście opisane (także po angielsku i łacinie).

W muzealnym sklepie czekały zrobione z muszelek pudełeczka, lampki, klamerki do włosów... Po długim namyśle wybieram dużą muszlę - wygląda jakby ją ktoś pomalował w zygzaki. Nie szumi, ale pochodzi z wód w pobliżu Phuket i wciąż przypomina mi to niezwykłe miejsce. Leży na komodzie, w kąciku "pamiątek z podróży", obok bambusowego kubeczka z północnej Tajlandii, muszli małża znalezionej u brzegów Borneo i drewnianego gekona z Malezji.

PS W dyskusji z kierowcą posługiwaliśmy się mapką z ulotki z portu lotniczego Phuket (to z niej dowiedzieliśmy się o istnieniu muzeum). Był tam też adres: Phuket Seashell Co., 12/2 Moo 2 Viset rd., tel. 0 76 38 12 74, 38 12 66, 38 18 88, fax 0 76 38 17 77

Więcej o: