Grodno - dojazd

Podróż samochodem

Wjeżdżając na Białoruś, powinniśmy posiadać międzynarodową "zieloną kartę". Na granicy sporadycznie zdarzają się przypadki "zachęcania" do wykupienia miejscowego ubezpieczenia. Nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, natomiast milicja skrupulatnie kontroluje posiadanie obowiązkowego wyposażenia samochodu (apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe), nalepki PL oraz ważnego przeglądu technicznego. Częste są także radarowe kontrole prędkości. Warto o tym pamiętać, gdyż niezły stan głównych dróg i niewielki ruch "zachęcają" do naciśnięcia pedału gazu.

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych -wynoszą odpowiednio: teren zabudowany - 60 km/godz.; poza trenem -zabudowanym i na drogach ekspresowych - 90 km/godz.; na autostradzie - 100 km/godz. Białoruś -posiada bardzo restrykcyjną normę zawartości alkoholu we krwi u kierowców - wynosi ona zero promili. -Warto pamiętać, że istnieje tam także obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na przednim siedzeniu, jak również używania świateł mijania w nocy oraz w dzień przy złej widoczności (w okresie zimowym, od 1 -listopada do 31 marca, wprowadzony jest obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę).

Paliwo na Białorusi jest dwukrotnie tańsze niż w Polsce. Na niektórych stacjach można płacić, poza rublami białoruskimi, także euro lub dolarami.

Podróż pociągiem

Z dworca kolejowego w Białymstoku (ul. Bohaterów Monte Cassino 6) odjeżdżają do Grodna dwa bezpośrednie pociągi - o godz. 14.49 i 22.36. Dwa inne połączenia - o godz. 5.30 i 10.06 - są z przesiadką w Sokółce. Bilet na trasie Białystok - Grodno kosztuje 15 zł. Podróż trwa ok. 2,5 godz. Czasami, jeśli celnicy są zbyt skrupulatni, przejazd może się nieco przedłużyć. Kontrola graniczna odbywa się w pociągu podczas podróży.

Podróż autobusem

Do Grodna z Białegostoku można dojechać autobusami PKS-u lub za pośrednictwem prywatnych przewoźników. Dworzec autobusowy znajduje się tuż za dworcem PKP. Autobusy PKS odjeżdżają do Grodna o godz. 13.00 (we wtorki, piątki i soboty) oraz codziennie o godz. 15.20. Bilety, w cenie 25 zł, można kupić w kasach dworcowych. Podróż trwa -około 3 godz., ale trzeba być przygotowanym na spędzenie w autobusie dodatkowych minut, jeśli na granicy jest kolejka. Dlatego gdy zależy nam na czasie, lepiej skorzystać z usług prywatnej firmy przewozowej Biacomex (ul. Legionowa 9/1, tel.: (0-85) 742 49 05, lub przy dworcu PKS ul. Bohaterów Monte Cassino 6, tel.: (0-85) 742 40 53). Jej busy jeżdżące na białoruskich tablicach rejestracyjnych, z białoruskimi kierowcami posiadającymi wyjątkowy dar przekonywania celników, nieco szybciej docierają do celu. Bilety na busy można kupić w biurze Biacomexu znajdującym się na placu tuż przy dworcu. Stamtąd odjeżdżają też codziennie autobusy o godz. 12.00 i 14.00. Cena przejazdu wynosi 28 zł.

Więcej o: