Festiwalowy maraton

Na Galway Arts Festival , najsłynniejszą imprezę kulturalną w Irlandii, ściąga każdego lata ponad sto tysięcy miłośników teatru, muzyki, literatury i dobrej zabawy. Trudno wyobrazić sobie ten tłum w i tak zatłoczonym mieście. Przez dwa tygodnie na ulicach odbywają się parady i przedstawienia, w pubach jeszcze głośniej niż zwykle rozbrzmiewa muzyka, a teatry wypełnione są po brzegi.

W tym roku 28. Galway Arts Festival rozpocznie się 11 lipca. Weźmie w nim udział kilkuset artystów z Irlandii, Chile, Francji, Hiszpanii, Malty, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Tybetu, RPA i USA. Teatry dramatyczne i teatry tańca, kabarety, pantomima, performerzy, muzyka tradycyjna i współczesna, literatura, fotografia, rzeźba, malarstwo, instalacje...

Przewidziano cztery irlandzkie i cztery światowe premiery. M.in. wystąpi jeden z najlepszych brytyjskich teatrów tańca - Phoenix Dance Theatre (choreografie: Rui Horta, Henri Oguike i Darshan Singh Bhuller), Druid Theatre Company z Galway przedstawi twórczość irlandzkiego dramaturga Johna Millingtona Synge'a w spektaklu "The Synge Cycle" (prawdziwy maraton - sześć sztuk trwających łącznie osiem i pół godziny), a Teatro Del Silencio i Karlik Danza Teatro - "Matkę Courage i jej dzieci" Bertolta Brechta. Wystąpi również słynna śpiewaczka gospel Mavis Staples, brytyjska wokalistka Marianne Faithfull, szkocki duet The Proclaimers i amerykański gitarzysta Amos Garrett. A ponadto mnóstwo Irlandczyków grających tradycyjną muzykę irlandzką (ich występy głównie w pubach), jak i rock, soul, techno.

W pubach, na ławkach i w oknach pojawią się kukły do złudzenia przypominające ludzi, dzieło francuskiego artysty Claude'a Merle'a. A 17 lipca uliczki Galway przemierzy parada - około 500 performerów, bębniarzy i tancerzy będzie wciągać w zabawę widzów.

Kto nie zdąży na ten festiwal, może zjawić się z końcem lipca lub początkiem września, gdy odbywają się Galway Races - wyścigi konne (www.galwayraces.com). Od 22 do 25 września trwa natomiast Oyster Festival - Święto Ostryg. Podobno zjada się ich w tym czasie 100 tys. (www.galwayoysterfest.com).

Do Galway warto zresztą przyjechać o każdej porze roku - zawsze bowiem można liczyć na doskonałe koncerty muzyki irlandzkiej i rocka w pubach oraz na wydarzenia teatralne.

Galway Arts Festival, 11-24 lipca, program:

www.galwayartsfestival.ie

Bilety na większość imprez teatralnych i muzycznych 15-20 euro, koncerty w pubach 5-7 euro. Rezerwacje: tel. +353 91 566 577 (do każdego biletu doliczana jest opłata manipulacyjna 1,20 euro), on-line (opłata manipulacyjna 1 euro):

www.galwayartsfestival.ie

Można je też kupić w biurze festiwalu Eyre Square Center, bez dodatkowych opłat.

Wszelkie informacje: Ireland West Tourism +353 91 537 700,

info@irelandwest.iewww.irelandwest.ie

Więcej o: