Jeszcze trochę jaskiń

Słoweńskie groty i jaskinie znane były od wieków (pierwsze wzmianki o Jaskini Postojnej pochodzą z XIII w.). Podziemna turystyka rozwinęła się w XIX w. Jako pierwszą można było zwiedzać jaskinię Vilenica koło Divacy, zwaną Klasyczną. Postojną otwarto w 1818 r., kiedy kasjer obwodowy Löwengreiff znalazł wejście do podziemnych grot, zbudował schody, ścieżki i mostki (jego zasługi upamiętnia tablica przy wejściu do groty zwanej Salą Balową). Początkowo jaskinie zwiedzano z pochodniami, sto lat temu pojawiło się w nich oświetlenie elektryczne.

W Słowenii jest ponad 7 tys. zarejestrowanych jaskiń, a co roku przybywają nowe. Długość ponad 60 z nich przekracza 1000 m, niektóre mają ponad 1300 m głębokości. Do większości wstęp mają tylko speleolodzy, turystom udostępniono 25 jaskiń. W okolicy Postojny warto odwiedzić jaskinię Planinską, największą w Słowenii jaskinię wodną, w której z rzek Pivki i Rak powstaje Unica. Atrakcją jaskini Wyspowej (Otok) są przejażdżki łodziami. Jaskinia Križna w okolicy Lož słynie z 22 podziemnych jezior, po których można pływać łodziami. Osobliwością jaskini Raven są śnieżnobiałe aragonitowe kryształy na suficie przypominające jeże.

Jaskinie leczą, zwłaszcza chorych na astmę, nawracające zapalenia oskrzeli oraz alergie. Szpital w Sežanie, który specjalizuje się w speleoterapii, wykorzystuje mikroklimat podziemnych grot, łącząc terapię z wypoczynkiem.

Więcej o: