Split - co warto zobaczyć

Muzea

Archeologiczne - z najpiękniejszymi wykopaliskami z ruin Salony (ul. Zrinjsko-Frankopanska 25, wstęp 10 kun) oraz

Zabytków Archeologicznych Chorwacji przy Setaliste Ivana Mestrovica (wstęp gratis).

Ze Splitu można pojechać na wycieczkę do oddalonej o 5 km Salony , rodzinnego miasta Dioklecjana, gdzie stoi czynny akwedukt z czasów rzymskich. Rzeka Jadro nadal dostarcza przezeń wodę dla jednej trzeciej Splitu. W Salonie są resztki chrześcijańskiego cmentarza, bazyliki i amfiteatru na 20 tys. widzów.

Trogir - mała wysepka mostem połączona z lądem. Miasteczko ciasno upakowane średniowieczną architekturą, z labiryntem uliczek, liczy sobie 2 tys. lat. Zatrzęsienie kawiarenek i sklepików.

Ze Splitu odpływają promy (np. Jadrolinija) na chorwackie wyspy (Brac, Hvar) i do Włoch (Ancona i Pescara). Rozkład rejsów do nabycia w informacji. Cena biletu zależy od sezonu, liczebności grupy i komfortu - od ok. 40 do 200 euro za osobę, jeśli bierzemy kabinę i mamy samochód; na krótszych trasach, na wyspy, jedna osoba nie zapłaci więcej niż pięć euro.

Więcej o: