Meksyk - co warto wiedzieć

Różnica czasu 7 godzin

Wiza - przyjeżdżając w celach turystycznych, nie potrzebujemy wizy, ale na granicy można się spodziewać rozmowy z urzędnikiem, jeśli nabierze podejrzeń, że chcemy np. nielegalnie przekroczyć granicę z USA.

Kiedy jechać - nie ma określonej pory, więcej opadów jest od maja do października (przelotne, nagłe i intensywne, zdarzają się przez cały rok). Średnia temperatura 10-25 st. C.

Przylot - nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Najłatwiej dostać się do Mexico City (Ciudad de México) via Amsterdam (KLM), Frankfurt (Lufthansa) i Londyn (British Airways), loty codziennie, ok. godz.11.

Waluta - peso, 1 dol. - ok. 11,20 pesos, 1 euro - 14,70 pesos. Wymieniać najlepiej na lotnisku w Meksyku lub w bankach; w hotelach i kantorach mniej korzystne kursy.

Komunikacja - autobusy, minibusy i samoloty. Na dłuższych trasach warto korzystać z linii Mexicana, Aero México i Aviacsa.

Noclegi - dużo hoteli (skorzystajmy z pomocy przewodników Lonely Planet). Warto się targować.

Internet i komórki - kafejki internetowe w każdej większej miejscowości, 5-10 pesos za godz. Sieć komórkowa działa w dużych miastach; telefon GSM przywieziony z Polski musi być trójzakresowy. Bardzo drogie połączenia.

Zakupy - tkaniny, koszule, wyroby skórzane, lalki (szmaciani Zapatyści), zabawki, drobna biżuteria, figury z jadeitu i malowidła na papierze z kory - można kupić w każdym mieście i wiosce na codziennych targowiskach, warto się targować.

Meksyk w internecie

http://www.visitmexico.com

http://www.mexico-travel.com/turismochiapas.gob.mx

http://www.sancristobalya.com

Więcej o: