Ciepłe kierunki

Jeżeli wyjeżdżać, to tylko pod warunkiem, że będzie tam ciepło

Kreta

Condor - z Berlina, Stuttgartu i Kolonii;

Tui - z Berlina, Stuttgartu i Kolonii;

Oraz czarterowe loty z polskich miast - szczegóły w biurach podróży

Lotnisko Iraklion Airport w stolicy wyspy Heraklionie (http://www.hcaa-eleng.gr). Dojazd do miasta autobusami, bilety w kioskach i u kierowcy. W Heraklionie można wykupić za kilkadziesiąt euro wycieczki po historycznych miejscach na wyspie. Najbardziej popularne kurorty to Ammoudara (9 km od stolicy), Hersonissos, Stalis i Malia. W Lychnostatis można podpatrzyć tłoczenie winogron lub produkcję słynnej rakii. O Krecie pisaliśmy w "Turystyce" nr 10.

Noclegi i atrakcje: http://www.matala-hotels.com, http://www.beeinnet.com, http://www.greece.com

Majorka

Air Berlin - z Berlina, Stuttgartu i Kolonii;

Germanwings - z Kolonii i Stuttgartu;

Hapag-Lloyd Express - z Berlina, Kolonii i Stuttgartu;

Maersk - z Kopenhagi;

easyJet - z Berlina i Londynu;

LTU - z Kolonii

Lotnisko Palma de Mallorca - ok. 10 km na wschód od miasta, dojazd do centrum autobusem nr 1 w prawie 30 minut za 1,5 euro.

Majorka to największa wyspa w archipelagu Balearów. W stolicy Palma koniecznie zobaczmy jedną z największych w Europie katedr, budowaną ponad 400 lat La Seu w Palmie z rozetą o średnicy 12 m, oraz Palau de l'Almudaina - pałac mauretańskich gubernatorów i królów Majorki. Długie piaszczyste plaże to Playa De Palma i Arenal - z mnóstwem restauracji, pubów i przystaniami sportów wodnych. W Valdemossie - klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret, w którym mieszkał Fryderyk Chopin. Z portu w Palmie kursują statki, m.in. do Barcelony i na Ibizę.

Informacje i noclegi: http://www.mallorca.com

Malaga

Aerlingus - z Dublina;

Centralwings (od 25 maja) - z Warszawy;

Condor - z Berlina i Stuttgartu;

easyJet - z Londynu;

Germanwings - z Kolonii;

Hapag-Lloyd Express - z Berlina, Kolonii i Stuttgartu;

Maersk - z Kopenhagi;

Norvegian - z Oslo;

Ryanair - z Dublina

Miasto-port na wybrzeżu Costa del Sol w południowej Hiszpanii (Andaluzja). Lotnisko 8 km na zachód od miasta, dojazd do centrum kolejką lub autobusem.

Blisko stąd do plaż w Benalamadenie, Torremolinos, Marbelli. Koniecznie trzeba napić się słynnej malagi, przy San Agust~n 8 odwiedzić muzeum Picassa, który tu się urodził, oraz spędzić wieczór w jednej z licznych kafejek flamenco. Warto wyskoczyć na Gibraltar, by ze słynnej skały zobaczyć afrykańskie wybrzeże, pobawić się z małpami (żyją na wolności) i napić piwa w brytyjskim pubie. Blisko stąd do Sewilli z jedną z największych na świecie katedr i Granady z pałacem Alhambra (po drodze góry Sierra Nevada).

Informacje i noclegi: http://www.malaga-sol.com

Saloniki

Germanwings - z Kolonii i Stuttgartu;

easyJet - z Berlina i Londynu;

LTU - ze Stuttgartu

Lotnisko 15 km na południowy wschód od centrum, dojazd w 30 min autobusem 78.

Stolica greckiej prowincji Macedonia, założona w 316 r. p.n.e. Warto zobaczyć bizantyjskie obwarowania i świątynie (m.in. Proroka Eliasza z XIII w.), tureckie meczety oraz słynne Muzeum Archeologiczne. Blisko stąd do plaż Wybrzeża Olimpijskiego i półwyspu Halkidiki. Wschodnia odnoga półwyspu przy górze Athos to zamknięta republika mnichów - w 20 klasztorach mieszka ponad 2 tys. zakonników. Z portu Ouranopolis można wyruszyć na czterogodzinną wycieczkę statkiem wzdłuż brzegu, by przez lornetkę obejrzeć klasztory.

Więcej: http://www.greece.com

Noclegi: http://www.hostelworld.com

Sycylia

Hapag-Lloyd Express - z Berlina, Kolonii i Stuttgartu (Palermo i Katania);

Ryanair - z Londynu (Palermo);

Centralwings - z Warszawy (Katania od 14 maja);

LTU - ze Stuttgartu (Katania)

Lotnisko na południowych przedmieściach Katanii, dojazd do centrum Alibusem co 20 min; lotnisko w Palermo ok. 30 km od miasta, dojazd autobusem w 50 min za ok. 5 euro.

Sycylia - największa wyspa na Morzu Śródziemnym (o jej walorach pisaliśmy w "Turystyce" nr 11). Kursują stąd promy do Kalabrii, Tunezji i na Wyspy Liparyjskie.

Informacje: http://sycylia.comi http://www.palermotourism.com

Noclegi: http://www.hostelitaly.com

Tunis

Tunis Air - z Barcelony, Rzymu, Frankfurtu, Paryża, Lyonu

Oraz czarterowe loty z polskich miast do nadmorskich kurortów - szczegóły w biurach podróży

Lotnisko Tunis-Carthage na północnych przedmieściach stolicy http://www.oaca.nat.tn, dojazd autobusem lub podmiejską kolejką. Samoloty czarterowe docierają przede wszystkim do kurortów w Monastyrze i na wyspę Dżerba (dobre połączenia kolejowe i znakomite - niedrogie - kilkuosobowe taksówki).

Tuż obok lotniska w Tunisie pozostałości antycznej Kartaginy. W stolicy warto pospacerować po wspaniałym bulwarze i pochodzącej w IX w. medynie z meczetem Az-Zajtuna (jedyny otwarty dla niemuzułmanów). Wspaniałe piaszczyste plaże - m.in. w Sousse (półtorej godziny pociągiem z Tunisu i 20 min autobusem z Monastyru). W hotelach można wykupić wycieczki na pustynne safari.

Noclegi i atrakcje: http://www.tunezja.pli http://www.hostelworld.com

Więcej o: