Góry Sowie: okolice "Olbrzyma"

Koniecznie trzeba pojechać do Srebrnej Góry, "perły Gór Sowich" - gigantycznej twierdzy postawionej przez pruskiego króla Fryderyka II Hohenzollerna. Grubość murów jej czterech wież dochodzi do 12 m, wysokość do 60, a pod ziemią jest podobno 11 kondygnacji. Od końca XVIII w. twierdza była fragmentem dolnośląskich umocnień obronnych. W czasie II wojny było tu więzienie. Zasłynęła w ostatnich dniach wojny, kiedy do miasta Srebrna Góra wjechała kolumna blisko 300 niemieckich ciężarówek. Mieszkańcom rozkazano zasłonić okna pod groźbą śmierci. Auta podjechały pod twierdzę, więźniowie wnieśli skrzynie do środka. Gdzie je schowali, nie wiadomo, bo zostali rozstrzelani. Co było w skrzyniach, też nie wiadomo - mówi się o skarbach zrabowanych we wrocławskich muzeach. Dziś zwiedza się 500-metrową trasę podziemną, wystawę broni ciężkiej, dziedziniec fortu i punkty widokowe. Od wielu lat warownia jest miejscem najazdu jasnowidzów i radiestetów, którzy próbują rozwikłać jej zagadkę.

Zwiedzanie 10-16, wstęp 3 i 2,5 zł, tel. (0-74) 818 00 99, http://www.srebrnagora.com.pl, http://www.srebrnagoractn.com.pl

W pobliżu Gór Sowich, tuż przy granicy z Czechami, znajduje się kopalnia złota w Złotym Stoku (ul. Złota 7, tel. (0-74) 817 55 08, http://www.kopalniazlota.pl). Złoża odkryto w okolicy prawie tysiąc lat temu, najwięcej wydobyto go w XVI w., kiedy Złoty Stok był własnością bankierów Fuggerów słynących ze skąpstwa i bezwzględności. Kiedy w 1565 r. potężny zawał zasypał blisko stu robotników, Fuggerowie zamiast ich ratować, wyjechali z miasta (od tamtej pory podobno słychać co jakiś czas wołanie o pomoc).

Z kopalni wydobyto dotąd ok. 15 ton złota. Zamknięto ją w 1961 r., ale geolodzy twierdzą, że w skałach zalega jeszcze 80 ton kruszcu. W godz. 9-16 zwiedza się dwie sztolnie - "Gertrudę" i "Czarną Górę". Bilety po 9 i 6 zł, ale ci, którzy przyniosą oryginalną tabliczkę BHP, wchodzą za darmo. W ten sposób wzbogaca się zbiory unikatowego Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, które powstało przy kopalni. W ofercie m.in. podziemny spływ łodzią (10 zł od osoby), odlewanie sztabek złota, płukanie złota i bicie monet - wszystko po 4 zł od osoby.

Więcej o: