Kraków to nie tylko Wawel i Sukiennice. Zobaczysz, jak maluje się na kawie i poznasz miasto nocą

Weekend w Krakowie to zawsze dobry pomysł. Dawna stolica Polski uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w kraju, ale też w Europie. Zamiast jednak chodzić utartymi szlakami, spróbujcie czegoś nowego.

Poznawaj miasto aktywnie

Lubicie spędzać czas aktywnie, a bieganie to wasza pasja? W takim razie powinniście rozważyć udział w 17. PZU Cracovia Maraton, który odbędzie się 22 kwietnia. Miejsca rozchodzą się szybko, dlatego warto wcześniej zaplanować udział. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem start i meta będą znajdowały się w najbardziej reprezentacyjnej części miasta – na Rynku Głównym. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pobytu w Krakowie bez wizyty w tym pięknym miejscu.

Udział w maratonie może być więc nietypowym sposobem na poznawanie Krakowa. Trasa będzie wiodła m.in. bulwarami wiślanymi, przebiegnie obok Tauron Areny Kraków i placu Centralnego im. Ronalda Reagana, a także przez Krakowskie Błonia i obok Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków.

Ci, którzy jeszcze nie są gotowi na to, aby przebiec koronny dystans, mogą dzień wcześniej wystartować w nocnym biegu na 10 kilometrów. Dzięki temu sami będziecie mogli ocenić, czy bardziej podoba wam się Kraków nocą, czy za dnia.

Jeżeli natomiast z bieganiem w ogóle nie jest wam po drodze, krakowski maraton i tak może być dobrą okazją, aby odwiedzić stolicę Małopolski. Kibicowanie biegaczom może być równie interesującym zajęciem, zwłaszcza jeśli wśród zawodników będzie ktoś z waszych znajomych.

Festiwal dla kawoszy

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Dobrze się składa, bo w Krakowie będziesz mógł zachwycać się jej smakiem i zapachem przez cały weekend. Od 7 do 8 kwietnia potrwa Festiwal Kawy, impreza, której żaden miłośnik tego aromatycznego napoju nie może przegapić.

W trakcie wydarzenia będziecie mogli zobaczyć najlepszych baristów przy pracy, podpatrzeć triki, które stosują, dowiecie się, gdzie są najlepsze kawiarnie i palarnie w Polsce. Festiwal Kawy to także wiele wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będą Mistrzostwa Krakowa w Latte Art, czyli zawody dla baristów – będziecie mogli zobaczyć, jak najlepsi radzą sobie w malowaniu na kawie. Nie może was zabraknąć na tzw. cuppingu, czyli wyborze najlepszej kawy sezonu Wiosna 2018.

Nie rezygnujcie też ze śledzenia zmagań najlepszych baristów, którzy będą rywalizować w ogólnopolskich zawodach. Uczestnicy będą musieli udowodnić, że potrafią przygotować kawę szybko, dobrze, jednocześnie utrzymując porządek na stanowisku pracy. Dwóch zawodników dostanie cztery zamówienia. Do kolejnych rund będą przechodzić ci, którzy zrealizują je najlepiej. Rywalizacja zapowiada się więc pasjonująco.

Fot. Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta

Festiwal Kawy jest otwarty dla wszystkich i odbędzie się
w Centrum Filmowym Kraków przy ulicy Lipowej 7.

Była kawa, pora na jedzenie

Na kawie jednak nie poprzestajemy. Jeżeli odwiedzicie Kraków tydzień później, będziecie mogli wspólnie z mieszkańcami otworzyć sezon foodtruckowy. Od 14 do 15 kwietnia w grodzie Kraka odbędzie się dobrze znany w całej Polsce festiwal Żarcie na Kółkach. W tym roku sezon zaczyna się jeszcze wcześniej i jest to ukłon organizatorów w stronę miłośników pysznego jedzenia, którzy w ubiegłym roku w Krakowie tłumnie stawiali się na każde takie wydarzenie.

Jak zwykle na imprezach Żarcia na Kółkach pojawiają się najlepsze wozy, które serwować będą dla was potrawy z każdego zakątka świata. Organizatorzy zdradzają jednak, że w planach mają również zaprezentowanie kilku nowości, więc tym bardziej warto wpisać to wydarzenie na swoją listę. A ci, którzy do nowości podchodzą sceptycznie, mogą być spokojni. Festiwal wciąż będzie obfitował w jedzeniowe klasyki: burgery z soczystą wołowiną, chrupiące zapiekanki i znakomicie wysmażone frytki.

Kwietniowy zlot food trucków odbędzie się w Bezogródku
przy ul. Piastowskiej 20.

Fot. Shutterstock

Fot. Kamil Pitucha/Agencja Gazeta

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Plus Old Town Hotel Kraków.