Dziecko i narty? Ta kombinacja może naprawdę działać!

Redakcja
10.12.2018 10:55
Twoje dzieci nie umieją jeszcze jeździć na nartach? Najwyższa pora na naukę. Podpowiemy ci, gdzie najlepiej stawiać swoje pierwsze kroki na stoku oraz na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni kurs. Gotowi do startu?

Jaki jest najlepszy wiek na naukę jazdy na nartach? Eksperci twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. – Żeby czerpać prawdziwą satysfakcję z jazdy na nartach w wieku dorosłym, naukę trzeba rozpocząć jako dziecko i to możliwie jak najwcześniej. Kilkulatek lepiej nabywa umiejętności jazdy i przez kolejne lata zdobywa doświadczenie – najpierw jest to zabawa na stoku, a potem relaks i rozrywka – twierdzi w rozmowie ze specjalistycznym portalem Narty.pl dr Jacek Kler z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach.

Dlatego jeśli chcemy zadbać o rozwój fizyczny naszych dzieci i zaszczepić w nich pasję do narciarstwa, nie musimy czekać do czasu, aż same wybiorą się na licealny wypad z przyjaciółmi! Na rynku wręcz roi się od ofert kursów narciarskich skrojonych pod wiek i możliwości dzieci. Tego rodzaju zajęcia prowadzone są zresztą nie tylko w kraju – wiele wyspecjalizowanych biur podróży organizuje turnusy nauki jazdy na nartach z polskimi instruktorami za granicą.

Nauka jazdy na nartach to doskonały pomysł na ferie zimowe. Warto się do tego dobrze przygotować, aby szusowanie na stoku było bezpieczne.Nauka jazdy na nartach to doskonały pomysł na ferie zimowe. Warto się do tego dobrze przygotować, aby szusowanie na stoku było bezpieczne. iStockPhoto

Kiedy więc zacząć? Kursy prowadzone z myślą o najmłodszych adresowane są do dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Oczywiście podczas takich zajęć bardziej chodzi o zabawę i oswajanie się ze sprzętem i samym śniegiem. Maluchy zakładają kaski, krótkie plastikowe nartki i na początku maszerują jak pingwiny lub po prostu ślizgają się po śniegu i turlają. Później dopiero przychodzi kolej na naukę samej jazdy. Nie musicie obawiać się o bezpieczeństwo dzieci – zajęcia dla najmłodszych odbywają się z reguły w małych, zaledwie trzyosobowych grupach, dzięki czemu ryzyko, że dojdzie do jakiegoś wypadku, jest naprawdę niewielkie.

Dla trochę starszych dzieci, zarówno tych, które mają już doświadczenie na stoku, jak i niepotrafiących jeszcze jeździć na nartach, przeznaczone są zajęcia prowadzone w grupach 7-15 lat. Po pierwszej lekcji instruktorzy dzielą kursantów w zależności od stopnia ich umiejętności. Zajęcia dla nastolatków prowadzone są w sześcioosobowych grupach, są dłuższe od tych dla najmłodszych i trwają łącznie aż cztery i pół godziny (całość kursu to 27 godzin). Wiele szkół organizuje też indywidualne lekcje z instruktorem. 

Niezależnie jednak na który wariant się zdecydujemy, musimy zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naszego dziecka do zajęć. Wszyscy uczestnicy szkoły narciarskiej mają obowiązek posiadać ważne ubezpieczenie narciarskie (NNW i OC), a także sportowy strój, kask oraz skipass umożliwiający korzystanie ze stoków i wyciągów.

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • krzysztof_kierowca_kolaski

  Oceniono 3 razy 3

  Dla takich dzieciaków, które startują najważniejsza jest integracja z grupą. Wyguglajcie sobie mama i ja narty - dużo sensowniejsza idea, przerobione na moich dzieciach.

 • 10miriam10

  Oceniono 2 razy 2

  Mój Marcelek prowadzi kanapowy styl życia. Najchętniej by siedział przy konsoli z miską chipsów, ale w tamtym roku zapisałam go na zimowy obóz z kochamwakacje.pl i tak mu się spodobało, że chce pod choinkę narty i znów się wybiera na stok.

 • Bonieck Boniecki

  0

  Oprócz wykupionego ubezpieczenia polecam zabrać ze sobą Opaski SOS. To zdecyzdowanie oszczędzi i Wam i dzieciom stresu w trudnej sytuacji. W Polsce jest producent takich wielokrotnego użytku, który sprzedaje pod marką bezpiecznedzieciaki

 • lukasz_aymoo

  0

  Fajne szkółki narciarskie dla dzieciaków organizuje wedrowniczek kropka pl :) Kurs od podstaw, w Beskidach.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 12 razy -4

  Rodzicu:nie sluchaj bredni gdyz Twoje dziecko albo bedzie lubilo ten sport albo nie.
  Narciarstwo alpejskie jest bardzo ryzykownym sportem.
  Common Sense, it's one of the most important things to keep in mind and practice when on the slopes. The National Ski Areas Association (NSAA) believes education, helmet use, respect and common sense are very important when cruising down the mountain. NSAA developed Your Responsibility Code to help skiers and boarders be aware that there are elements of risk in snowsports that common sense and personal awareness can help reduce.
  Seven Points to Your Responsibility Code

  Always stay in control, and be able to stop or avoid other people or objects.
  People ahead of you have the right of way. It is your responsibility to avoid them.
  You must not stop where you obstruct a trail, or are not visible from above.
  Whenever starting downhill or merging into a trail, look uphill and yield to others.
  Always use devices to help prevent runaway equipment.
  Observe all posted signs and warnings. Keep off closed trails and out of closed areas.
  Prior to using any lift, you must have the knowledge and ability to load, ride and unload safely.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX