Dziecko i narty? Ta kombinacja może naprawdę działać!

Redakcja
10.12.2018 10:55
Twoje dzieci nie umieją jeszcze jeździć na nartach? Najwyższa pora na naukę. Podpowiemy ci, gdzie najlepiej stawiać swoje pierwsze kroki na stoku oraz na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni kurs. Gotowi do startu?

Jaki jest najlepszy wiek na naukę jazdy na nartach? Eksperci twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. – Żeby czerpać prawdziwą satysfakcję z jazdy na nartach w wieku dorosłym, naukę trzeba rozpocząć jako dziecko i to możliwie jak najwcześniej. Kilkulatek lepiej nabywa umiejętności jazdy i przez kolejne lata zdobywa doświadczenie – najpierw jest to zabawa na stoku, a potem relaks i rozrywka – twierdzi w rozmowie ze specjalistycznym portalem Narty.pl dr Jacek Kler z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach.

Dlatego jeśli chcemy zadbać o rozwój fizyczny naszych dzieci i zaszczepić w nich pasję do narciarstwa, nie musimy czekać do czasu, aż same wybiorą się na licealny wypad z przyjaciółmi! Na rynku wręcz roi się od ofert kursów narciarskich skrojonych pod wiek i możliwości dzieci. Tego rodzaju zajęcia prowadzone są zresztą nie tylko w kraju – wiele wyspecjalizowanych biur podróży organizuje turnusy nauki jazdy na nartach z polskimi instruktorami za granicą.

Nauka jazdy na nartach to doskonały pomysł na ferie zimowe. Warto się do tego dobrze przygotować, aby szusowanie na stoku było bezpieczne.Nauka jazdy na nartach to doskonały pomysł na ferie zimowe. Warto się do tego dobrze przygotować, aby szusowanie na stoku było bezpieczne. iStockPhoto

Kiedy więc zacząć? Kursy prowadzone z myślą o najmłodszych adresowane są do dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Oczywiście podczas takich zajęć bardziej chodzi o zabawę i oswajanie się ze sprzętem i samym śniegiem. Maluchy zakładają kaski, krótkie plastikowe nartki i na początku maszerują jak pingwiny lub po prostu ślizgają się po śniegu i turlają. Później dopiero przychodzi kolej na naukę samej jazdy. Nie musicie obawiać się o bezpieczeństwo dzieci – zajęcia dla najmłodszych odbywają się z reguły w małych, zaledwie trzyosobowych grupach, dzięki czemu ryzyko, że dojdzie do jakiegoś wypadku, jest naprawdę niewielkie.

Dla trochę starszych dzieci, zarówno tych, które mają już doświadczenie na stoku, jak i niepotrafiących jeszcze jeździć na nartach, przeznaczone są zajęcia prowadzone w grupach 7-15 lat. Po pierwszej lekcji instruktorzy dzielą kursantów w zależności od stopnia ich umiejętności. Zajęcia dla nastolatków prowadzone są w sześcioosobowych grupach, są dłuższe od tych dla najmłodszych i trwają łącznie aż cztery i pół godziny (całość kursu to 27 godzin). Wiele szkół organizuje też indywidualne lekcje z instruktorem. 

Niezależnie jednak na który wariant się zdecydujemy, musimy zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naszego dziecka do zajęć. Wszyscy uczestnicy szkoły narciarskiej mają obowiązek posiadać ważne ubezpieczenie narciarskie (NNW i OC), a także sportowy strój, kask oraz skipass umożliwiający korzystanie ze stoków i wyciągów.

Więcej o: