Jak się ubrać, co spakować do plecaka i jak przygotować rower na zimową wyprawę?

KS
28.11.2017 12:30
Zimowe wyprawy rowerowe

Zimowe wyprawy rowerowe (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. hikebiketravel.com)

Zapaleni rowerzyści i podróżnicy doskonale wiedzą, że również zimą można wybierać się na rowerowe wycieczki. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli do tej pory jeździliście jedynie w letnim sezonie, to podpowiadamy, o co należy zadbać, by bezpiecznie jeździć na rowerze również w zimie.

Jak się ubrać na rower zimą?

Pierwsza i podstawowa zasada to - ubierać się "na cebulkę". O wiele lepiej jest założyć więcej cienkich warstw, z których w razie czego można się rozebrać niż jedną grubą, w której możemy się spocić. Pamiętajmy, że podczas jazdy mięśnie się rozgrzewają i jest nam cieplej niż np. podczas spaceru czy marszu. Warto pomyśleć o bieliźnie termoaktywnej, która jest cienka i nie krępuje ruchów, więc dobrze sprawdzi się podczas rowerowych wypraw. Warto też zwrócić uwagę na czapkę - wybierzmy taki model, który będzie dobrze leżał pod kaskiem. 

Jak się ubrać na rower zimą?Jak się ubrać na rower zimą? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. hikebiketravel.com)

Jak przygotować rower na zimowe wycieczki?

Niezależnie od tego, czy wybieracie się na krótsze przejażdżki czy długie wycieczki rowerowe, to odpowiednie zadbanie o rower jest bardzo ważne. Największym problemem zwykle okazuje się sól sypana na drogach, która może uszkodzić wiele elementów pojazdu. Zwrócić szczególną uwagę należy na łańcuchy, zębatki, przerzutki i hamulce, które ulegają częstemu uszkodzeniu od mrozu. Warto je odpowiednio pielęgnować, a niektórzy zalecają nawet mycie hamulców po każdej przejażdżce. Można pomyśleć o zakupie opon z kolcami lub specjalnych łańcuchów na koła, które ułatwiają jazdę po oblodzonych drogach. Przyda się także błotnik, który ochroni nas przed plamami z błota i roztopionego śniegu. Nie należy również zapominać o oświetleniu - zmienne warunki pogodowe i szybko zapadający zmrok sprawiają, że rowerzyści są bardzo ciężko widoczni na drogach. Z tego względu odpowiednie oświetlenie pojazdu i odblaski są niezwykle istotnym elementem wyposażenia. 

Jak przygotować rower na zimowe wycieczki?Jak przygotować rower na zimowe wycieczki? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/fotos_mtb)

Co spakować do plecaka?

Jeżeli planujemy jedynie krótką wycieczkę rowerową to w plecak warto spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wśród nich powinna się znaleźć dodatkowa warstwa odzieży, w razie gdyby pogoda się popsuła, woda, termos z ciepłym napojem, przekąska i mapa lub nawigacja. Na dłuższe wycieczki rowerem zamiast w plecak, możemy spakować się w specjalne sakwy rowerowe. Są bezpieczniejsze niż montowane na bagażniku plecaki czy torby podróżne. Jeżeli planujecie podczas wycieczki nocleg pod namiotem, zapoznajcie się z naszym zimowym poradnikiem biwakowicza

Co spakować do plecaka?Co spakować do plecaka? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. hikebiketravel.com)

Rowerowe wycieczki zimą mogą być bardzo przyjemne i bezpieczne, o ile odpowiednio się na nie przygotujemy. Warto o tej porze roku jeździć wolniej i uważać na "pułapki" na drodze. 

Więcej o: