Biwak zim±? Najpierw odpowiednio się przygotuj - ¶piwory, namioty i akcesoria na zimowe wyjazdy

KS
03.11.2017 13:30
Biwak zim±? SprawdĽ akcesoria

Biwak zim±? SprawdĽ akcesoria (kolaż redakcja, materiały partnerów, fort. M?hâm?d ?d?l)

Jeżeli nie straszne s± ci niskie temperatury, to biwakowanie zim± ma niew±tpliwie wiele uroków. Jednak zanim wybierzesz się pod namiot, musisz wyposażyć się w odpowiedni na zimę ekwipunek. Przygotowali¶my przegl±d namiotów, ¶piworów oraz innych akcesoriów.

Namioty na zimowy biwak

Wybieraj±c namiot na biwak musimy szukać modelu, który będzie wyposażony w tzw. fartuch przeciw¶nieżny. Dobrze, by miał wysoki próg sypialni, dzięki czemu ¶nieg nie dostanie się do wnętrza namiotu. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na konstrukcję namiotu. Powinna być on wytrzymała, odporna na wichury i cięższe opady. Warto zauważyć, że takie namioty s± często ciężkie, ale zim± nie wybieramy namiotu najlżejszego, a taki, który przetrwa trudne pogodowe warunki. 

Namioty na zimowy biwak
Namioty na zimowy biwak (kolaż redakcja, materiały partnerów, for. eddit.com, autor NN)

¦piwory i maty

Zim± dni s± krótkie, a w namiocie spędzamy sporo czasu. Dlatego równie ważne, co sam namiot s± maty i ¶piwory. Najlepiej sprawdz± się karimaty, które dobrze izoluj± od podłoża. Zim± należy także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego ¶piwora, o czym pisali¶my w tym artykule. Przypominamy, że jeżeli często biwakujesz, również zim±, to o wiele lepiej jest zainwestować w ¶piwór z wypełnieniem z puchu, który będzie doskonale izolował. Najcieplejszy będzie model typu "mumia". 

¦piwory i maty
¦piwory i maty (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Merve Delener)

Gotowanie na biwaku zim±

Na zimowym biwaku nie może zabrakn±ć wszystkich udogodnień, które zabieramy również w każdej innej porze roku pod namiot. Warto jednak zwrócić uwagę na sferę przygotowywania posiłków, ponieważ regularne dostarczanie kalorii jest niezwykle ważne. Nie powinni¶my gotować wewn±trz namiotu. Jeżeli jednak warunki atmosferyczne nie pozwalaj± nam na nic innego, to kuchenka powinna być wystawiona w przedsionku namiotu, a jego wej¶cie powinno być nieco rozsunięte, by zapewnić dobr± wentylację. Zim± kuchenki zużywaj± więcej paliwa, dlatego powinni¶my mieć to na uwadze planuj±c zwłaszcza dłuższe wyjazdy. 

Gotowanie na biwaku zim±
Gotowanie na biwaku zim± (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bloglovin.com)

Biwakowanie zim± ma wiele zalet, ale jeżeli dopiero szykujesz się na pierwsz± wyprawę tego typu, to odpowiednio się do niej przygotuj. Przygotuj obowi±zkowo odpowiednie ubrania oraz zainwestuj w bieliznę termoaktywn±. Pierwsze próby biwakowania warto rozpoczynać w znanej sobie okolicy i jeżeli nie jeste¶my do¶wiadczeni w tej dziedzinie, nie powinni¶my zapuszczać się za daleko w trudny teren. 

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • Marcin Felinczak

  0

  Strasznie słaby ten tekst. Jak się popatrzy w dobrych sklepach turystycznych typu na przykład www.skalnik.pl to tylko ¶piwory Marmot s± co¶ warte. Reszta pokazanego tu sprzętu to zabawki, które nie nadaj± się na biwak zimowy. Zimowe namioty powinny być lekkie i takie wła¶nie s±. Zobaczcie sobie polskie namioty Marabut. Podobnie s± polskie super ¶piwory yeti , Pajak czy Małachowski. Kuchenki zimowe raczej powinny być na benzynę , jak gazowe to musi być gaz specjalny wzmocniony.

 • student_zebrak

  0

  w zimie to ja jade do Europy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX