Jak się spakować na wycieczkę małym samochodem? Te akcesoria pomogą ci zorganizować przestrzeń

KS
26.10.2017 12:00
Samochodem na wakacje

Samochodem na wakacje (fot. pexels.com)

Wielu kierowców ma problem z odpowiednim zapakowaniem się na urlop samochodem, zwłaszcza, jeśli auto ma niewielki bagażnik. Podpowiadamy, jak uporządkować przestrzeń w samochodzie i jakie akcesoria warto kupić, by udało się zapakować większy bagaż.

Jak zmieścić dużo rzeczy w małą torbę?

Przede wszystkim warto skupić się na pakowaniu rzeczy tak, by zajmowały najmniej miejsca. Dobrym pomysłem są organizery do walizek i toreb podróżnych, które pomagają optymalizować ilość zajmowanego miejsca. Warto także korzystać z praktycznych metod pakowania ubrań i akcesoriów, np. wkładać skarpetki do butów by zajmowały mniej miejsca lub sięgnąć po miniaturki kosmetyków. Tutaj pisaliśmy o tym, jak tworzyć kompaktową garderobę na wyjazd.  Bardzo dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie worków próżniowych, które znacząco zmniejszają rozmiar bagażu. Możemy w nie spakować np. grube swetry, koce czy kurtki. 

Jak upakować dużo rzeczy?Jak upakować dużo rzeczy? Jak upakować dużo rzeczy? (kolaż redakcja, materiały partnerów) Jak upakować dużo rzeczy? (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Poza bagażnikiem samochodowym, możemy także wyposażyć się w dodatkowe miejsca do przechowywania bagażu, jak chociażby specjalne bagażniki dachowe czy uchwyty na sprzęt sportowy - rowery, narty itp. Bagażniki dachowe zwiększają opór powietrza, więc musimy mieć także na uwadze to, że auto będzie spalać więcej paliwa podczas drogi. Nie można na nich montować też zbyt ciężkiego bagażu. Warto wykorzystać także wszystkie wolne miejsca w kabinie pasażera czy pod siedzeniami. Jednak należy pamiętać, że nie powinno się zastawiać tylnej szyby bagażem, ponieważ ogranicza on widoczność oraz zwiększa ryzyko urazów w razie wypadku. 

Dodatkowe miejsce do przechowywaniaDodatkowe miejsce do przechowywania Dodatkowe miejsce do przechowywania (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bridalmusings.com) Dodatkowe miejsce do przechowywania (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bridalmusings.com)

Jak ułożyć rzeczy w bagażniku?

Pakując sam bagażnik, należy zacząć od najcięższych i największych rzeczy. W pozostałe między nimi miejsca można z powodzeniem ułożyć mniejsze torby i bagaże. Mniejsze bagaże o wiele łatwiej jest upakować w bagażniku, dlatego jeśli zabieramy bardzo dużo rzeczy, lepiej rozdzielić je na kilka mniejszych toreb i walizek. W takim wypadku możemy potraktować bagażnik, jak jedną wielką walizkę i kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku jej pakowania.  Warto pamiętać, że zbytnie obciążenie bagażnika zmniejsza sterowność auta. Jeśli jest to możliwe, warto rozłożyć bagaż także w kabinie pasażerskiej, by zrównoważyć rozłożenie masy. 

Jak ułożyć rzeczy w bagażniku?Jak ułożyć rzeczy w bagażniku? Jak ułożyć rzeczy w bagażniku? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. buzzfeed.com) Jak ułożyć rzeczy w bagażniku? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. buzzfeed.com)

Poniżej znajdziecie więcej akcesoriów, które przydadzą się, kiedy planujecie urlop samochodem. 

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • hiszpan25

  Oceniono 3 razy 3

  jest jeden niezawodny i niezwykle prosty trick pozwalajacy zapakowac sie nawet na 3 tygodniowy wyjazd z zona do Lamborghini, Ferrari czy Bugatti majacych bagazniki powiedzmy po 80-100l.. To karta platnosciowa / kredytowa i odpowiadnia kwota na koncie :)
  PZDR!

 • kiker1

  Oceniono 2 razy 2

  "Jeśli jest to możliwe, warto rozłożyć bagaż także w kabinie pasażerskiej, by zrównoważyć rozłożenie masy."

  Co za idiota to pisał?

  Najczęstszą przyczyną urazów w przypadku dachowania są "latające" w kabinie bagaże. Przy przeciążeniach występujących przy takim wypadku nie pomaga "zaklinowanie" walizki między fotelami ani przypięcie pasami do fotela, nie mówiąc już o tym, że większość "chińskich" walizek nie wytrzymuje takiego testu, rozrywa się i wszystkie graty wylatują z niej.

  Producenci zrezygnowali już nawet z tworzenia dużych kieszeni w kabinie, bo inteligentni inaczej kierowcy potrafili w nich przewozić butelki 1,5l, a wy zachęcacie do wożenia dużych pak?

  Pomijam, że przewożenie bagaży w kabinie jest niezgodne z prawem. W Polsce grozi za to mandat, w niektórych krajach (Niemcy, Austria) zostaniecie wyproszeni z drogi i czekacie, aż znajomy podjedzie drugim autem po te graty, albo musicie wyrzucić je do śmietnika.

  Miejsce bagaży jest w bagażniku, pod roletą lub za siatką. Jak chcecie dbać o właściwy rozkład masy, to posadźcie cięższych pasażerów z przodu. Najgorsze co można zrobić, to do kompaktu typu Octavia naładować bagaży do bagażnika, z tyłu posadzić mamusię z niemowlakiem, a z przodu obok kierowcę drugie dziecko. Do tego pod nogami dzieci torby z "podręcznym bagażem".

 • stapka17

  0

  W takich sytuacjach bagażnik dachowy jest niezbędny! Ja swojego nie mam, bo nie mam go gdzie trzymać, ale wypożyczam bez problemu. Z wypozyczalni boxów przyjeżdżaja mi go jeszcze zamontować porządnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX