Jeśli zastosujesz się do tych sześciu prostych zasad, nic na wakacjach nie powinno cię zaskoczyć
Wakacje powinny kojarzyć się tylko z przyjemnościami i pozytywnymi wrażeniami. Niestety zdarza nam się, nawet kiedy skrupulatnie przygotowujemy się do wyjazdu, zapomnieć o kilku istotnych kwestiach finansowych związanych z wyjazdem. Pamiętajcie, podczas planowania urlopowych środków, 10 proc. budżetu warto przeznaczyć na nieprzewidziane wydatki. Zastosujcie się do naszych rad, a nieprzewidziane wydatki ograniczycie do minimum i nic nie powinno was zaskoczyć.
Przydatne rzeczy miej zawsze pod ręką
Nic tak nie ułatwi ci odpoczynku, jak nieprzerwany dostęp do własnych finansów. Sama świadomość, że możesz nimi zarządzać w każdej sytuacji oraz w dowolnym miejscu i czasie, wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie i pozwoli ci się w pełni zrelaksować.
Przed wyjazdem warto pomyśleć o zainstalowaniu w telefonie aplikacji bankowej, która w szybki, prosty i bezpieczny sposób pozwoli ci mieć dostęp do pieniędzy w każdej chwili. Nieważne, czy będziesz pić drinka z palemką na plaży, czy zdobywać kolejny górski szczyt. Aplikacja pozwoli ci błyskawicznie i sprawnie wykonać przelew czy sprawdzić stan swojego konta.
W ferworze pakowania zapomniałeś portfela? Oddychaj głęboko, nic się nie stało. Aplikacja mobilna pozwoli ci płacić zbliżeniowo. Dzięki funkcji BLIK w aplikacji możesz wypłacić pieniądze z bankomatu. Idealne rozwiązanie, jeśli zostawisz portfel w domu.
Pamiętaj, przydatne rzeczy, takie jak mobilna aplikacja banku, warto mieć zawsze pod ręką. Aplikacja przypomni nawet najbardziej zajętym urlopowiczom o zbliżającym się terminie spłaty kredytu. Będzie też bardzo pomocna w przypadku trudnych i nieprzewidzianych sytuacji np. pomoże w błyskawiczny sposób zablokować zgubioną lub ukradzioną kartę. Czy to nie wygodne i proste rozwiązanie?
Pamiętaj o ubezpieczeniu
Jeśli podróżujesz do krajów Unii Europejskiej, możesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kiedy wyjeżdżasz poza strefę UE, koniecznie wykup ubezpieczenie i ewentualnie zadbaj o szczepionki wymagane w danym kraju. Nie warto ryzykować urlopu bez wykupionego ubezpieczenia. W razie wypadku, to tybędziesz musiał pokryć wszystkie wydatki poniesione za leczenie. A mogą być one naprawdę wysokie.
Sprawdź prowizje za płatności kartą
Kiedyś na urlop zagranicę jechaliśmy tylko z gotówką w ręku. Czasy się zmieniły. Coraz częściej i chętniej wybieramy płatności kartą. Jest to wygodne, proste i bezpieczne rozwiązanie.
Warto jednak zwrócić uwagę na opłaty za przewalutowanie. To niby drobne kwoty, ale pod koniec wyjazdu mogą nas zaskoczyć! Warto więc skorzystać z karty walutowej, która pozwoli nam ominąć koszty kilkukrotnego przewalutowania, które mogą pojawić się podczas używania zwykłych kart płatniczych.
Mogą, ale nie muszą. Koniecznie więc przed planowanym wyjazdem, sprawdź w swoim banku, jaką kartę posiadasz i czy bank naliczy ci prowizje za płatności poza granicami Polski.
Zainteresuj się cenami za połączenia telefoniczne i internetowe
Ceny za rozmowy i korzystanie z internetu poza granicami naszego kraju mogą być horrendalnie wysokie. Połączenie poza granicami kraju może kosztować nawet 16 zł za minutę!
Przed wyjazdem sprawdźcie koniecznie koszty połączeń telefonicznych i internetowych. Jeśli okażą się one wysokie, zawsze możecie korzystać z hotelowego wi-fi lub kafejek internetowych, które szczególnie w krajach azjatyckich i w Ameryce Południowej wciąż cieszą się dużą popularnością.
Nie daj się zaskoczyć obowiązkowym opłatom
Obowiązkowe opłaty to na przykład…? Wiza! Bez niej do wielu krajów nie zostaniecie wpuszczeni. Jeśli wybieracie się do Stanów Zjednoczonych, na Kubę czy do Myanmar (dawna Birma), musicie wyrobić ją wcześniej. W wielu krajach kupicie ją już na docelowym lotnisku. Warto na tę okoliczność mieć odłożoną gotówkę. Może okazać się, że celnicy nie przyjmują płatności kartą.
Sprawdź wysokość napiwków
Przed wyjazdem do danego kraju koniecznie sprawdź zwyczaje, które w nim obowiązują. Może zaskoczyć cię na przykład wysokość napiwków. Przykładowo w chętnie odwiedzanym przez Polaków Egipcie, wypada zostawić drobną kwotę nawet za takie usługi jak wniesienie bagażu czy sprzątnięcie pokoju.
Wysokość napiwków także w restauracji bywa różna. W europejskich krajach wynosi zazwyczaj 10 procent, ale już w Stanach Zjednoczonych wypada zostawić kelnerowi minimum 15 proc. kwoty rachunku.
grafika materiał partnera