Aplikacje mobilne, które przydadzą ci się w kryzysowych momentach na wakacjach. Z nimi nic cię nie zaskoczy

Sprawy niezałatwione przed wyjazdem, błądzenie po obcym mieście, zastanawianie się, jak zbudować zdanie po angielsku, aby brzmiało sensownie. Te większe i mniejsze trudności przeżywa wiele osób, które wyjeżdżają na urlop. Ale przecież można ich uniknąć. Wystarczy mieć pod ręką kilka przydatnych aplikacji.

Zasada, że „przydatne rzeczy zawsze warto mieć przy sobie” w podróży sprawdza się jak nigdzie indziej. Mówi się zresztą, że przezorny zawsze ubezpieczony. Ile razy zdarzyło ci się pomyśleć, że gdybyś miał pod ręką tę jedną przydatną rzecz, teraz nie musiałbyś się niczym martwić. Dlatego przed następnym wyjazdem na wakacje wprowadź ją w życie. Zagwarantujesz sobie wygodę i głowę wolną od zmartwień, a przecież to właśnie spokój i przeświadczenie, że wszystkie ważne sprawy zostały załatwione, dają gwarancję udanego wypoczynku. A nawet, jeśli już poza domem przypomnisz sobie, że czegoś nie zrobiłeś lub znajdziesz się w trudnej sytuacji podczas wyjazdu, kryzys szybko uda ci się zażegnać. Bo ta jedna prosta zasada sprawi, że nic nie powinno cię zaskoczyć i będziesz przygotowany na każde zdarzenie. Pomogą ci w tym również aplikacje, które warto zainstalować na telefonie przed wyjazdem.

Zobacz wideo

Aplikacja bankowa

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez bankowości mobilnej. Nic dziwnego, bo daje ona dużo możliwości. Jedną z nich jest opcja szybkiego sprawdzenia stanu konta. Dzięki bieżącemu monitorowaniu środków będziesz wiedział, na co jeszcze możesz pozwolić sobie podczas wyjazdu i ile możesz wydać, co zdecydowanie ułatwi ci planowanie kolejnych dni.

Drugą zaletą posiadania takiej aplikacji jest możliwość zrobienia szybkiego przelewu. Wyjechałeś i już w drodze przypomniałeś sobie o niezapłaconym rachunku lub wpłacie, która miała wpłynąć na czyjeś konto w konkretnym terminie? A może potrzebujesz przelać pieniądze z konta oszczędnościowego na konto główne? W tym wszystkim pomoże ci właśnie bankowość mobilna.

Taka aplikacja pozwala też kontrolować historię wydatków. Jeśli na liście zobaczysz podejrzaną transakcję, której nie wykonywałeś, może być to sygnał, że ktoś inny korzysta z twojej karty płatniczej. Dzięki takiej kontroli szybciej zorientujesz się więc, że coś jest nie tak i będziesz mógł odpowiednio zareagować.

Mapy i aplikacja nawigująca

Takich aplikacji jest całe mnóstwo, więc macie z czego wybierać. A to naprawdę bardzo przydatna rzecz, którą dobrze jest mieć pod ręką w nieznanym mieście. Gdy nie będziesz wiedział gdzie znajduje się dane miejsce, jak tam dotrzeć lub po prostu się zgubisz, włączasz taką aplikację i gotowe – wszystko widać jak na dłoni.

Wśród tego typu narzędzi znajdują się też takie, które działają offline, czyli bez dostępu do internetu. Aby móc korzystać z wybranej przez ciebie mapy, musisz wcześniej, gdy masz połączenie z siecią, ściągnąć ją. A potem, już bez konieczności używania internetu, możesz z niej korzystać do woli.

Wszelkie mapy i nawigacje sprawdzają się też oczywiście nie tylko w mieście, ale również w trasie. Dodalibyśmy do nich jeszcze aplikacje, które ułatwiają poruszanie się komunikacją miejską w danym mieście.

Słowniki i translatory

Kolejne bardzo przydatne aplikacje podczas zagranicznych podróży. Zwłaszcza gdy masz do czynienia z językiem obcym, którego zupełnie nie znasz. W popularnych wśród turystów miastach zwykle ważne informacje czy menu w restauracjach dostępne są też po angielsku, który uchodzi za uniwersalny język. Ale nie wszędzie tak jest. I w takich sytuacjach te aplikacje mogą ci się przydać.

A może będziesz próbować dogadać się z miejscowym, który nie zna angielskiego? Lub zapomnisz, jak o coś zapytać? Wtedy też słownik lub translator przyjdzie ci z pomocą.

Aplikacja z recenzjami

Wyobraź sobie sytuację, kiedy od ponad godziny czy kilkudziesięciu minut, po całodziennym zwiedzaniu, próbujesz znaleźć miejsce, w którym można smacznie (a jeszcze najlepiej lokalnie) zjeść. A dookoła ciebie albo nic nie ma, albo są same restauracje, które nie wzbudzają zaufania i są puste, co może oznaczać, że podawane tam potrawy nie są najlepsze.

W takiej sytuacji pomocne okażą się wszelkie aplikacje, w których możesz sprawdzać recenzje knajp i innych lokali (ale też np. hoteli). Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz nazwę miasta i pojawią się polecane restauracje. Przy każdej oczywiście widnieje adres, więc, korzystając z wcześniej opisanych map lub nawigacji, bez problemu powinieneś dotrzeć na miejsce. I zaspokoić apetyt.

Ponadto dzięki takim aplikacjom nie tylko sprawdzisz, gdzie warto zjeść, ale też, które atrakcje turystyczne zobaczyć, a której lepiej pominąć. Mogą być więc pomocne przy tworzeniu planu zwiedzania.

W telefonie możesz mieć wszystko co niezbędne na wyjeździeW telefonie możesz mieć wszystko co niezbędne na wyjeździe shutterstock

Aplikacja serwisu z noclegami

Przydaje się, na przykład gdy nie wydrukujesz potwierdzenia rezerwacji, a jest ono wymagane przy zameldowaniu. Wtedy wystarczy, że włączysz aplikację i znajdziesz w niej swoją rezerwację. Na szczęście korzystanie z elektronicznych dokumentów, na przykład właśnie takich jak wszelkie potwierdzenia, bilety czy karty pokładowe jest już powszechne, więc nikt nie powinien robić ci problemu tylko dlatego, że nie masz papierowej wersji.

Taką aplikację warto mieć również wtedy,  kiedy jesteś zmuszony szukać noclegu już w trakcie pobytu. Może się tak stać z różnych przyczyn, a wtedy przeglądanie ofert w serwisach rezerwacyjnych jest dużo wygodniejsze w wersji mobilnej.

Z podobnych przyczyn warto zainstalować też aplikacje, które pozwalają zarządzać rezerwacjami i biletami lotniczymi.

Aplikacje pomocne w zamawianiu przejazdów

Spóźnienie się na samolot lub autobus bądź pociąg, to jeden z podróżniczych koszmarów. Pociąga to za sobą stres i wydatki, gdy musisz zapłacić za kolejne bilety, potrafi też zdezorganizować wyjazd – bo na przykład kolejny lot jest dopiero następnego dnia.

Dlatego, gdy zdarzy ci się zaspać, a nie jesteś pewien, czy komunikacja miejska dowiezie cię na czas (lub po prostu nie znasz miasta i dłużej szukałbyś autobusu, niż jechał do celu), skorzystaj z aplikacji, przez którą możesz zamówić przejazd samochodem. Usługa dostępna jest w wielu wariantach i raczej w większości miast, więc nie powinieneś mieć problemu. Gdy już wsiądziesz, powiedz kierowcy, że się spieszysz i poproś, aby jechał możliwie najkrótszą trasą.

Z tego typu transportu możesz oczywiście korzystać też dla wygody, choć wtedy powinieneś liczyć się z nieco większymi wydatkami, niż gdybyś jeździł komunikacją miejską.

Wymienione wyżej aplikacje warto więc zawsze mieć przy sobie. Zabezpieczenie się w ten sposób jest naprawdę proste, bo wystarczy tylko pobrać je na telefon. A mogą naprawdę ułatwić życie w wielu stresujących sytuacjach. Świadomość, że jesteście przygotowani na każdą ewentualność i w razie trudności możecie sięgnąć po gotowe i szybkie rozwiązanie, uprzyjemni wam wakacje.

grafika:grafika: materiały partnera