Chcesz jeździć po całym świecie? Wystarczy, że będziesz stosował się do tych zasad. Sposoby na zebranie pieniędzy na podróż
Dobrze zaplanuj budżet
Prawidłowe zarządzanie budżetem domowym to droga do sukcesu. Dzięki temu wszystkie finanse będziesz mieć pod kontrolą. W szybki i prosty sposób sprawdzisz, na jakim poziomie są twoje wydatki, ile jeszcze możesz wydać, a ile przeznaczyć na wymarzoną podróż. Sam się przekonaj, jak bardzo ułatwia życie mądre dysponowanie budżetem.
Gdy otrzymujesz pensję, nie biegnij od razu do pierwszego lepszego sklepu, aby wydać zarobione pieniądze. Zamiast tego, usiądź spokojnie i zastanów się, jak możesz podzielić budżet, aby wystarczyło na wszystkie niezbędne wydatki i jeszcze udało się coś odłożyć. Przede wszystkim pieniądze na rachunki oddziel od tych na codzienne życie.
Dalej możesz podzielić pieniądze wedle uznania. Osobną kwotę przeznacz na przykład na zakupy spożywcze, osobną na benzynę, jeśli jeździsz samochodem, a to, co zostanie odłóż właśnie na upragnioną podróż. Jeśli co miesiąc systematycznie będziesz odkładał taką samą lub podobną część wypłaty, wówczas wyprawa, która do tej pory pozostawała tylko w sferze marzeń, zamieni się w rzeczywistość.
W odkładaniu pewnej sumy zarobionych pieniędzy pomoże ci konto oszczędnościowe. Jeśli wiesz, że systematyczność nie jest twoją mocną stroną i może zdarzyć się, że zamiast odłożyć założoną kwotę, zdecydujesz się ją wydać, spróbuj rozwiązania ze zleceniem stałym. Wówczas to bank co miesiąc przelewa za ciebie pieniądze z konta osobistego na oszczędnościowe. Początki mogą być trudne, dlatego najlepiej zacząć od niedużych kwot i z biegiem czasu je zwiększać. Gdy już przyzwyczaisz się do tego, że co miesiąc odkładasz część pieniędzy, oszczędzanie stanie się dla ciebie oczywistością. Zaczniesz je traktować jak codzienną, normalną czynność.
Oszczędzanie nie jest takie straszne shutterstuck
Magia oszczędzania
Odkładanie z góry ustalonej kwoty to jedno. Ale jak sprawić, aby była ona większa? Jest na to kilka naprawdę prostych zasad. Z pozoru mogą wydawać się niewykonalne, bo często oznaczają konieczność wprowadzenia pewnych ograniczeń. Ale gdy zobaczysz, jak zwiększa się suma twoich oszczędności, a podróż życia coraz bardziej się przybliża, przekonasz się, że była to dobra decyzja. Główna zasad sprowadza się do jednego zdania: odkładaj systematycznie, nieważne ile, ważne, że regularnie. Nawet nie zauważysz, kiedy oszczędzanie stanie się twoim zdrowym nawykiem. Z kolei regularność sprawi, że kwota z miesiąca na miesiąc stale będzie się powiększać i po pewnym czasie możesz być zaskoczony, jak szybko udało ci się zebrać założoną sumę.
Wszystkie wymienione przez nas poniżej metody związane są z codziennym życiem i nie będą wymagały konieczności znajdowania drugiej pracy czy dorywczego zajęcia. Wystarczy, że nieco zmodyfikujesz swoje nawyki. Nie chodzi też o to, abyś całkowicie rezygnował z przyjemności, ale nieco je ograniczył. Przekonasz się, że nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać i w wielu przypadkach wcale nie mniej przyjemne.
Zamień samochód na rower
Zacznijmy od samochodu. Jeśli właśnie w taki sposób poruszasz się po mieście, postaraj się to zmienić i spróbuj ograniczyć korzystanie z auta do minimum. Paliwo wciąż drożeje, więc warto zastanowić się, czy nie będzie lepiej zacząć jeździć komunikacją miejską. Może się to wiązać z mniejszą wygodą, ale w perspektywie oszczędzania będzie bardziej opłacalne.
W okresie letnim, gdy temperatura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, przesiądź się na rower. To tani, zdrowy i ekologiczny środek transportu. Zyskasz nie tylko pieniądze, ale zadbasz również o kondycję – nie tylko swoją, ale i otaczającego cię środowiska.
Zamień restaurację na własne mieszkanie
Kolejną dziedziną życia, w której możesz ograniczyć wydatki, są spotkania z przyjaciółmi i wyjścia do restauracji. Oczywiście nie każemy ci całkowicie zrezygnować z życia towarzyskiego. Człowiek jest istotą społeczną i dla własnego zdrowia psychicznego powinien utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Ale może zamiast po raz kolejny spotykać się w klubie lub kawiarni, zaproponuj znajomym spotkanie w domu? Sam przyrządź jedzenie, możesz też ustalić z przyjaciółmi, że każdy przynosi coś ze sobą, zagracie w gry planszowe, obejrzycie film w telewizji lub na DVD (zamiast wydawać pieniądze na kino) lub po prostu porozmawiacie. I to bez konieczności przekrzykiwania się. Bo przecież w restauracjach nie zawsze jest ten komfort.
Oszczędzanie popłaca! shutterstock
Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy
Od czasu do czasu dobrze jest przewietrzyć szafę, przejrzeć garderobę, sprawdzić szafkę z butami. Może masz też jakieś sprzęty elektroniczne, z których od dawna już nie korzystasz, a są w dobrym stanie?
Wszystkich tych nieużywanych ubrań i przedmiotów możesz się pozbyć i jeszcze na tym zyskać. Wystarczy, że po prostu je sprzedasz. W miastach często organizuje się pchle targi czy wyprzedaże garażowe bądź sąsiedzkie. Nawet jeśli nie zarobisz na takim targu oszałamiających sum pieniędzy, pamiętaj, że liczy się każdy grosz. A konsekwentne odkładanie nawet małych sum zaowocuje w przyszłości.
Pomocne w oszczędzaniu pieniędzy na podróż może być też ograniczenie usług czy przyjemności, które czasami wydają się niezbędne, ale w rzeczywistości można korzystać z nich rzadziej. Kosmetyczkę odwiedzaj na przykład raz na dwa lub trzy miesiące, a nie co miesiąc, rzadziej umawiaj się do fryzjera. Zastanów się też, co jest ci tak naprawdę potrzebne, a bez czego możesz się obejść. Czy na pewno musisz mieć ten nowy gadżet? Gdy poczujesz pokusę kupienia czegoś, co nie jest niezbędne, przypomnij sobie, jaki jest twój cel. Nowy nabytek kiedyś może się popsuć, a wspomnienia z podróży życia zostaną z tobą na zawsze.
Stosowanie się do wspomnianych przez nas prostych zasad niesie mnóstwo korzyści. Przekonasz się, że oszczędzanie wcale nie jest takie trudne i nauczysz się, jak robić to mądrze. A to może przydać ci się też przy okazji planowania kolejnych przedsięwzięć i realizacji następnych marzeń.
Planując budżet z rozmysłem już na początku miesiąca, ułatwisz sobie codzienne życie, nie będziesz musiał wciąż liczyć i zastanawiać się, na co możesz sobie pozwolić, a co lepiej odłożyć na kolejny miesiąc. Jeśli zaplanujesz go naprawdę dobrze, pieniędzy powinno wystarczyć ci na wszystko, czego w danej chwili potrzebujesz. Zyskasz kontrolę nad swoimi finansami i będziesz mógł w pełni cieszyć się każdym dniem.
grafika: materiały partnera