"Nie aparat, lecz głowa robi zdjęcia". Gdy poznasz te zasady, zostaniesz mistrzem fotografii

Podróżujesz do pięknych miejsc, masz dobrej jakości sprzęt, a mimo to twoim zdjęciom nadal czegoś brakuje? Przed kolejną wyprawą warto dobrze się przygotować. Oto kilka zasad i wskazówek, dzięki którym wejdziesz na wyższy poziom fotografii.

Zacznijmy od podstaw. Unikaj robienia zdjęć z fleszem. Opcję te pozostaw tylko na wyjątkowe momenty. Lampa wpływa niekorzystanie zwłaszcza na wygląd zabytków na zdjęciach. Nie rób także zdjęć pod słońce - zwłaszcza, gdy na pierwszym planie chcesz pokazać jakiś obiekt. Wówczas jest on zazwyczaj niemal całkowicie niewidoczny. Oczywiście nie zawsze tak jest. Jednak naszym zdaniem robienie zdjęć pod słońce to zdecydowanie opcja dla bardziej zaawansowanych fotografów.

Zadbaj o to, by umieścić najważniejszy obiekt fotografii w centrum uwagi. Co więcej, na pierwszym planie i w tle nie powinno być żadnych elementów, które mogłyby odciągać od niego uwagę odbiorców. Poza tym zawsze kadruj zdjęcia tak, by nie uciąć, chociażby fragmentu najważniejszego obiektu.

Najważniejsze zasady za nami. Jednak to nie koniec naszego poradnika dla początkujących fotografów. Oto trzy dodatkowe wskazówki, które naszym zdaniem mogą być bardzo przydatne.

Szukaj inspiracji

Przed wyjazdami zapewne się przygotowujesz - czytasz na temat ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, dowiadujesz się, jakich potraw spróbować. Jeśli chcesz zrobić piękne zdjęcia, przejrzyj także media społecznościowe. Na Pintetereście czy Instagramie znajdziesz wiele pięknych zdjęć, dzięki którym już w domu zdecydujesz, jakie miejsca czy atrakcje koniecznie musisz odwiedzić.

Poza tym na tym etapie możesz pomyśleć o innych, ciekawych perspektywach. Być może to pomoże ci zrobić nietuzinkowe i oryginalne zdjęcia.

Użyj blendy

Nie jest tajemnicą, że w fotografii nic nie dzieje się bez światła. Dlatego też warto nauczyć się używać blendy fotograficznej. Dzięki niej możesz skierować światło na konkretny obiekt. Nie jest to duży wydatek, jednak zanim jednak kupisz profesjonalną blendę, spróbuj najprostszej opcji - zasłoń lampę białą kartką papieru.

Pamiętaj o odpowiedniej porze

Na koniec coś, co może nam bardzo pomóc. Złota Godzina (Golden Hour) to pora dnia po wschodzie oraz przed zachodem słońca. Wówczas słońce emituje światło o złotym odcieniu. Powszechnie uważa się, że to właśnie wtedy występuje najpiękniejsze oświetlenie. Dlatego też jest to doskonały czas na fotografowanie krajobrazów.

Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że czas trwania perfekcyjnych warunków jest uzależniony jest od szerokości geograficznej. Jest krótszy, im bliżej równika. W sieci znajdziemy obecnie kalkulatory, które pomogą nam ustalić, kiedy najlepiej jest wybrać się w plener.