Masz dosyć stania w kolejce na stok? Oto 5 miejsc, w których nie ma tłumów

Na narty do Turcji lub Grecji? Dla wielu osób brzmi to pewnie jak żart lub pomyłka. Okazuje się jednak, że kraje, które kojarzone są głównie z letnim wypoczynkiem, mają sporo do zaoferowania także dla wielbicieli sportów zimowych. Oto pięć ciekawych propozycji z różnych zakątków świata.

1. Czarnogóra

Nasze zestawienie otwiera miejsce, które słynie przede wszystkim z przepięknych plaż nad Adriatykiem. Jednak mało kto wie, że Czarnogóra to także idealny kierunek na wyjazdy zimowe. Jest tu nie tylko mniej tłoczno niż w popularnych kurortach na zachodzie, ale także znacznie taniej.

Piękne góry w Czarnogórze przez lata były pomijane przez wielbicieli białego szaleństwa. Jednak w ostatnich latach tamtejsza infrastruktura narciarska bardzo się rozwinęła. Warto więc wybrać się w to miejsce, zanim dotrą tam tłumy. Największe i najnowocześniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w miejscowościach Kolašin w górach Bjelasica oraz Žabljak w górach Durmitor. Warto wziąć pod uwagę także inne miejsca - m.in. okolice Roźaje oraz Berane.

2. Grecja

Grecja to kolejne miejsce, które z pewnością bardziej niż z zimowymi wyjazdami kojarzy wam się z plażami i słońcem. Warto jednak wiedzieć, że na turystów czekają tam także doskonale przygotowane trasy oraz rozwinięte ośrodki narciarskie.

Jednym z najciekawszych wyborów jest pasmo górskie Parnas. Będziecie mogli tam korzystać z uroków jednych z najwyższych gór w Grecji. Macie do wyboru trzy znane ośrodki narciarskie: Fterólakka, Kellária, Yerodóvrahos, które oferują ponad 20 tras narciarskich o długości blisko 30 kilometrów.

A jeśli znudzi wam się białe szaleństwo, będziecie mogli także oddać się zwiedzaniu ciekawych miejsc. W tym rejonie Grecji warto przede wszystkim odwiedzić stanowisko archeologiczne w Delfach, a także bardzo klimatyczną miejscowość Arachova.

3. Gruzja

A może skusi was zimowa wyprawa do Gruzji? W ostatnich latach dzięki licznym tanim połączeniom lotniczym kierunek ten cieszy się coraz większą popularnością. Warto więc wiedzieć, że oprócz niesamowitej przyrody i ciekawej kultury, Gruzja oferuje także doskonałe warunki dla wielbicieli sportów zimowych.

Za zimową stolicą Gruzji uznawany jest Gudauri w północno-wschodniej części kraju. Co ciekawe, kurort znajduje się na słynnej Drodze Wojennej, czyli starożytnym szlaku kupieckim, który przechodzi w poprzek Wielkiego Kaukazu. W tym przypadku wyjazd na narty możecie więc także połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Kurort położony jest na wysokości 2200 metrów n.p.m. i oferuje ponad 70 kilometrów tras zjazdowych, które znajdują się na zboczach dwóch gór: Sadzele (3260 m n.p.m.) oraz Kudebi (3008 m n.p.m.). W ostatnich latach został zmodernizowany, dzięki czemu panujące tam warunki nie powinny was zawieść. Największe atuty tego miejsca to kameralna atmosfera, dziewicza przyroda Kaukazu oraz oczywiście atrakcyjne ceny.

4. Czechy

Kolejna propozycja to Czechy. Oprócz ciekawych miast, takich jak Praga czy Brno, u naszych południowych sąsiadów czekają na was także piękne góry - m.in. Izerskie, Łużyckie, Beskidy, Rudawy. Warto więc wybrać się tam zimą, kiedy miejsca te prezentują się szczególnie okazale.

Czechy mogą pochwalić się obecnie blisko 200 nowoczesnymi stacjami narciarskimi. Możecie liczyć tam na doskonale przygotowane trasy zjazdowe oraz szlaki do nart biegowych. Do tego dochodzą atrakcyjne ceny skipassów - znacznie niższe niż w kurortach zachodnioeuropejskich.

Na korzyść tej opcji przemawia także bliska odległość od Polski. Do większości czeskich kurortów zimowych dostaniecie się samochodem w zaledwie kilka godzin.

5. Turcja

Raczej mało kto zakłada, że na zimowy wypoczynek można wybrać się także do Turcji. Okazuje się jednak, że również ten kraj ma w tej kwestii wiele do zaoferowania.

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich znajduje się w Kapadocji - krainie, która nazywana jest "sercem Turcji". Miejsce wielu z was kojarzy zapewne z pocztówek i rankingów najpiękniejszych miejsc na świecie. Tamtejszy krajobraz tworzą nietypowe formy tufowe, przez co możecie poczuć się jak na Księżycu.

Z kolei od grudnia do kwietnia Kapadocja otwiera się na wielbicieli białego szaleństwa. W rejonie tym czekają na was doskonale przygotowane stoki narciarskie, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Do tego dochodzą atrakcyjne ceny i sąsiedztwo spektakularnych miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.