Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie

Mimo że większość atrakcji turystycznych najlepiej prezentuje się wiosną i latem, we Włoszech nie brakuje miejsc, które zachwycą was także zimą. Nie wierzycie? Poznajcie pięć miejscowości, które warto uwzględnić w swoich podróżniczych planach.

1. Turyn

Turyn to pierwsza stolica zjednoczonych Włoch, obecnie największe i najważniejsze miasto regionu Piemont. Mimo to nie należy do najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech. Dlatego mało kto wie, że w szacie zimowej miejscowość prezentuje się zjawiskowo. Gdy spacerujemy tamtejszymi eleganckimi ulicami, w tle widnieją ośnieżone szczyty Alp. Takie widoki trudno znaleźć gdziekolwiek indziej!

Turyn jest także włoską stolicą czekolady. Co ciekawe, tamtejsza tradycja cukiernicza liczy ponad 500 lat. Dlatego w mieście czeka na was wiele lokali, które zadowolą nawet najbardziej wymagających wielbicieli słodkości.

Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawieWłochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie shutterstock, Fabio Lamanna

Obowiązkowym punktem w czasie zwiedzania miasta jest wizyta w Narodowym Muzeum Kina oraz główny punkt widokowy. Obie te atrakcje znajdują się w najbardziej charakterystycznej budowli Turynu, czyli Mole Antonelliana.

2. Bergamo

Bergamo prezentuje się wspaniale o każdej porze roku. Mimo to wiele osób kojarzy miejscowość tylko i wyłącznie z tamtejszym portem lotniczym. Naszym zdaniem czas najwyższy to zmienić. Tamtejsza starówka (città alta) jest wymarzonym miejscem dla miłośników włoskiego klimatu. Poza tym to miasto bez tłumów. Dlatego odnajdą się tu wszystkie osoby, które poszukują ciszy i spokoju.

Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawieWłochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie shutterstock, Gambarini Gianandrea

Średniowieczna starówka Bergamo została zbudowana na wzgórzu i otoczona charakterystycznym murem. Nie brakuje tu brukowanych, krętych uliczek oraz zabytkowych atrakcji. Jej głównym elementem jest Piazza Vecchia (Stary Plac), na którym znajduje się słynna bazylika Santa Maria Maggoiore.

3. Bolzano

Nasza kolejna propozycja to Bolzano. Miasteczko, które przyciąga głównie wielbicieli sportów zimowych, położone jest u stóp Dolomitów tuż przy granicy z Austrią. Nie pozostaje to bez wpływu na tamtejszy klimat. Mówi się, że miejscowość łączy włoski styl z austriackim porządkiem.

Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawieWłochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie shutterstock, Luca Lorenzelli

W Bolzano czeka na was zabytkowa starówka z brukowanymi uliczkami i eleganckimi domami. Nad tym wszystkim pięknie górują Dolomity. Jedną z największych atrakcji miasta jest kolejka linowa Funivia del Colle. Dzięki niej dostaniecie się na szczyt Colle-Kohlern, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

4. Livigno

Brakuje wam słońca? Dobrym remedium na ten problem będzie wyjazd do Livigno. Miejscowość ma opinię najbardziej słonecznego kurortu w Alpach. Co ciekawe, ze względu na swoje wyjątkowe położenie nazywana jest "Małym Tybetem". To dlatego, że dolina otoczona jest szwajcarskimi Alpami i wzniesieniami Alta-Valtellina.

Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawieWłochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie shutterstock, marchello74

Livigno przyciąga głównie wielbicieli sportów zimowych. Czekają tu doskonałe warunki - zarówno na narciarzy biegowych, jak i zjazdowych. Ci pierwsi spędzą wspaniały czas w dolinie, która cięgnie się przez 12 kilometrów i jest niemal płaska. Z kolei ci drudzy mogą liczyć na trasy zjazdowe po obu jej stronach.

5. Predazzo

A może skusi was wypoczynek w pięknej Dolinie Val di Fiemme? Najbardziej znaną miejscowością w tym rejonie jest Predazzo. Kojarzą ją z pewnością wszyscy fani skoków narciarskich. To tutaj znajduje się kompleks Trampolino Dal Ben, który tworzą skocznie K-120 i K-95. W 2003 roku Adam Małysz w czasie Mistrzostw Świat zdobył w tym miejscu dwa złote medale.

Włochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawieWłochy kojarzą ci się ze słońcem i latem? Zimą może być tam równie pięknie i ciekawie shutterstock, Bob Kenney

Poza skoczniami narciarskimi w Predazzo na przyjezdnych czeka także wiele ciekawych miejsc i atrakcji. To nie tylko doskonale przygotowane trasy zjazdowe i biegowe dla narciarzy, lecz także klimatyczne ścieżki spacerowe, lodowisko i tory saneczkarskie. Oprócz tego w miasteczku znajdziecie typowe dla włoskiego stylu wąskie uliczki, urokliwe domy, restauracje, butiki i zabytki - m.in. kościół Santi Filippo e Giacomo z charakterystyczną, okazałą wieżą.

Turyn, Bergamo, Bolzano, Livigno, Predazzo. Wszystkie te miejscowości oferują sporo i wspaniale prezentują się zimą. Jeśli jednak trudno wam zdecydować się na tylko jedną z nich, pamiętajcie, że każde z tych miast znajduje się w północnej części Włoch. Możecie więc zwiedzić je wszystkie w czasie jednej podróży!