Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły - tu unikniesz tłumów i drożyzny

Nie każdy lubi odpoczynek w obleganych przez tłumy miejscowościach. Dlatego, jeśli szukacie bardziej ustronnych miejsc w okolicy Zakopanego i Wisły, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

Chochołów

Około 17 kilometrów od Zakopanego znajduje się zabytkowa wieś Chochołów. Co ciekawe, aż 103 chochołowskich chałup wpisano do rejestru zabytków, a tamtejsze budownictwo z XVIII i XIX wieku stanowiło inspirację dla architektury zakopiańskiej. Jeśli więc jesteście wielbicielami tego stylu, koniecznie musicie się tam wybrać.

Wypoczynek w pięknym miejscu możecie połączyć z dbaniem o siebie. Obecnie największą atrakcją miejscowości są Chochołowskie Termy. To najnowocześniejszy obiekt tego typu na Podhalu. Czekają tam na was m.in. solanki, kąpiele siarkowe, a także przeszklona sauna ze wspaniałym widokiem na góry.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, DarekP

Witów

Nasza kolejna propozycja to Witów. Ta położona około 13,5 kilometra od Zakopanego miejscowość przyciąga zwłaszcza fanów długich, klimatycznych wędrówek. Stąd łatwo dostaniecie się m.in. do jednego z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, czyli na słynną Dolinę Chochołowską. Takie wyprawy polecamy szczególnie wczesną wiosną, gdy kwitną krokusy. W tym czasie dolina wygląda niesamowicie!

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, xeuphoriax

W samej wsi czekają na was liczne restauracje, pensjonaty, a także ciekawe zabytki. To m.in. kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej z początków XX wieku oraz XIX-wieczna dzwonnica.

Gliczarów Górny

Tradycyjne budownictwo podhalańskie, regionalne karczmy, szeroka baza noclegowa. Do tego dochodzi brak hałasu, tłumów i smogu. Brzmi jak przepis na idealny odpoczynek w górach? Takie warunki czekają na was w Gliczarowie Górnym.

Co ciekawe, ta malownicza podhalańska wieś, jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. To z kolei gwarantuje wspaniałe widoki na Tatry i Podhale. Przy dobrych warunkach pogodowych doskonale widać stąd Giewont.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Landscape Nature Photo

Milówka

Z Podhala przenosimy się w Beskidy. Jedną z naszych propozycji jest Milówka - klimatyczna wieś położona nad rzeką Sołą.

Miejscowość otaczają piękne lasy, co stwarza idealne warunki do spacerów. Poza tym jest to świetna baza wypadowa w góry Beskidu Żywieckiego oraz Śląskiego. Możecie stamtąd wybrać się m.in. na Baranią Górę czy Halę Boraczą.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Tupungato

W Milówce czekają na was także ciekawe atrakcje. Do najważniejszych z nich należą: chałupa konstrukcji zrębowej z 1793 roku, pałacyk z wieżyczką z 1906 roku, kaplica świętego Antoniego z 1886 roku oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1834 roku.

Trójwieś Beskidzka

Kolejna propozycje to nie jedna, a aż trzy miejscowości. Mowa o Trójwsi Beskidzkiej, czyli Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce. To idealny kierunek, jeśli szukacie miejsca w polskich górach bez tłumów. Tutaj odpoczniecie od zgiełku dużego miasta i nacieszycie malowniczymi krajobrazami.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Artur Bociarski

W czasie pobytu w Trójwsi Beskidzkiej warto odwiedzić trójstyk granic. W Jaworzynce zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wybrać się na spacer do naszych sąsiadów. Nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą ważnego dowodu osobistego.

Odwiedźcie także Złoty Groń, czyli punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na Beskidy. A jeśli będziecie czuli niedosyt, w okolicy czeka na was także Ochodzita. To kolejny spektakularny punkt widokowy. Z tego miejsca przy dobrej pogodzie możecie zobaczyć nawet Tatry.

Aby wypocząć w polskich górach, nie musicie koniecznie jechać do Zakopanego czy Wisły. Bo w najbliższej okolicy czeka na was wiele równie pięknych i ciekawych miejsc, w których odpoczniecie w ciszy i spokoju. A często także za o wiele mniejsze pieniądze!