Malmö - śladami bohaterów serialu "Most nad Sundem"

Żona brytyjskiego fana serialu "The Bridge" (Most nad Sundem) za żadne skarby nie chciała jechać do Malmö , bo po obejrzeniu dwóch odcinków kultowej szwedzko-duńskiej produkcji uznała, że to okropnie brzydkie i ponure miejsce. Prawie jak Gotham City.

Siła fascynacji męża serialem w stylu nordic noir była jednak tak wielka, że oporna żona zgodziła się na rodzinną wyprawę nad cieśninę Sund, a kiedy zobaczyła Malmö, wpadła w zachwyt. Zakochała się w energii miasta, we wszechobecnych parkach i rowerzystach, w charakterystycznym dla Malmö luzie i doskonałych restauracjach. Historię tę opowiada ze śmiechem Eva Roos Davidsson, przewodniczka po Skanii i organizatorka jedynych w swoim rodzaju wycieczek po Malmö śladami szwedzkiej policjantki Sagi Norén i duńskiego inspektora Martina Rohde.

Śladami serialu

Słuchamy właśnie przewodniego motywu muzycznego serialu: Hollow Talk w wykonaniu Choir of Young Believers i patrzymy z zachwytem na most Öresund. Abyśmy w pełni docenili jego piękno, Eva zabrała nas do najlepszego punktu widokowego w mieście, przy jednej z miejskich plaż. Zrobimy tu idealne zdjęcia dumy regionu Öresund, najdłuższego na świecie mostu łączącego ze sobą dwa państwa. W skład dynamicznie rozwijającego się Öresund wchodzi szwedzka Skania i duńskie Zealand z ich 3.7 milionami mieszkańców.

Otwarty w roku 2000 most rozwiązał problemy komunikacji i stał się symbolem współpracy oraz otwartego podejścia do granic (wielu mieszkańców Malmö pracuje na co dzień w Kopenhadze, wiele duńskich rodzin zamieszkało w Szwecji, bo łatwiej im tam było znaleźć dom w przystępnej cenie i blisko natury). Przejazd samochodem z Malmö do Kopenhagi zajmuje dzięki mostowi dziesięć minut. To właśnie na nim rozpoczęło się pierwsze wspólne śledztwo bohaterów "The Bridge" w sprawie zabójstwa dwóch kobiet, których przecięte na pół ciała znaleziono nie gdzie indziej, ale na samym środku wznoszącej się nad cieśniną Sund nowoczesnej konstrukcji.

Tytułowy bohater serialu i duma regionu Öresund. Tytułowy bohater serialu i duma regionu Öresund.  Tytułowy bohater serialu i duma regionu Öresund / fot. Jacek Kadaj Tytułowy bohater serialu i duma regionu Öresund / fot. Jacek Kadaj

Zwiedzanie Malmö śladami serialu "The Bridge" oznacza jeżdżenie po tym pełnym kontrastów, najbardziej wielokulturowym mieście Skandynawii (aż jedna trzecia jego mieszkańców urodziła się poza Szwecją) autobusem wyposażonym w ekrany telewizyjne. Każdemu odwiedzanemu miejscu przypisany jest fragment serialu. Bez przewodniczki tak łatwo by się filmowych lokalizacji nie znalazło, nie tylko dlatego, że część z nich znajduje się na rzadko przez turystów odwiedzanych przedmieściach. Chodzi także o to, że twórca "The Bridge" scenarzysta Hans Rosenfeldt chciał nadać filmowej rzeczywistości cechy uniwersalne. Stąd na przykład pomysł filmowania fasad domów z bardzo bliska, by nie były łatwo rozpoznawalne oraz wysmakowana szaro-zielonkawa tonacja kolorystyczna zdjęć czyniąca filmowe Malmö miastem onirycznym, trochę odrealnionym.

Dawne przemysłowe tereny Malmö stanowią teraz
ultranowoczesną dzielnicę mieszkaniową.Dawne przemysłowe tereny Malmö stanowią teraz ultranowoczesną dzielnicę mieszkaniową. Dawne przemysłowe tereny Malmö stanowią teraz ultranowoczesną dzielnicę mieszkaniową / fot. Jacek Kadaj Dawne przemysłowe tereny Malmö stanowią teraz ultranowoczesną dzielnicę mieszkaniową / fot. Jacek Kadaj

Nie zmienia to faktu, że w czołówce serialu zawsze pojawia się charakterystyczna wysmukła sylwetka futurystycznego wieżowca Turning Torso - mierzącej 190 metrów architektonicznej wizytówki miasta. Turning Torso zaprojektował Hiszpan, Santiago Calatrava i może to dlatego ten lekko wijący się, strzelisty i dziwnie lekki wieżowiec nosi wyraźne cechy pokrewieństwa z wieżyczkami Sagrady Familii Gaudiego.

Największa atrakcja

Fanom "The Bridge" dopiero w trzecim sezonie dane jest zorientować się, gdzie znajduje się mieszkanie ich ulubionej bohaterki. Saga Norén grana przez Sofié Helin to genialna policjantka, która najprawdopodobniej cierpi na Aspergera i w związku z tym ma kłopoty z empatią oraz dostosowywaniem się do społecznych konwencji, za to mieszka modnie, czyli w cieniu Turning Torso. Jej dzielnica to Zachodnia Przystań (Västra Hamnen) zbudowana na dawnym terenie stoczni Kockums, niegdyś trzeciej co do wielkości na świecie.

Lunch z widokiem na wieżowiec Turning Torso i cieśninę Sund / fot. Jacek KadajLunch z widokiem na wieżowiec Turning Torso i cieśninę Sund / fot. Jacek Kadaj Lunch z widokiem na wieżowiec Turning Torso i cieśninę Sund / fot. Jacek Kadaj Lunch z widokiem na wieżowiec Turning Torso i cieśninę Sund / fot. Jacek Kadaj

Zachodnia Przystań to jedna z największych atrakcji Malmö, obowiązkowo powinni ją odwiedzać wszyscy ludzie zainteresowani architekturą i ekologią. Dzielnica przyszłości, zaprojektowana przez najlepszych architektów z całego świata, realizująca koncepcję zrównoważonego rozwoju, w 100 procentach zasilana lokalnie wytwarzaną, odnawialną energią elektryczną. Tutaj wszędzie wkrada się woda, a wielkie okna mieszkań w skandynawskim stylu nie mają firanek, więc ciekawscy miłośnicy szwedzkiego designu mogą zajrzeć do wnętrz mieszkań . Zachodnia Przystań podobnie jak Most Öresund jest ważnym elementem nowej tożsamości Malmö, które z ubogiego, przemysłowego miasta stało się w ostatnich dziesięcioleciach jednym z bardziej fascynujących miejsc w Szwecji, które szczyci się najwyższym w kraju poziomem świadomości ekologicznej i 500 kilometrami ścieżek rowerowych.

Do zmiany wizerunku Malmö, także w oczach samych jego mieszkańców, przyczyniło się otwarcie Uniwersytetu w Malmö i postawienie na odważne projekty architektoniczne. Jest ich mnóstwo. To właśnie tutaj turyści mogą zamieszkać w najnowocześniejszych hotelach w Szwecji. Warto zjeść lunch lub kolację na dwudziestym piątym piętrze jednego z nich (Clarion Hotel & Congress Malmö Live) w świetnej restauracji z widokiem na miasto i cieśninę. Kitchen&Table reklamowane jest hasłem: to tu spotykają się Manhattan i Malmö, i rzeczywiście coś w tym jest, nieduże Malmö wydaje się chwilami bardzo . nowojorskie. Błądząc po mieście śladami bohaterów "The Bridge" można trafić do centralnie położonych dzielnic, które zarówno architekturą, jak i klimatem bardzo przypominają Harlem z jego wielką liczbą etnicznych restauracji i sklepikami pełnymi tanich cudów ze wszystkich zakątków świata. Pod tym względem Malmö różni się od innych szwedzkich miast, których wielokulturowość nie jest widoczna w centrum, bo wypchnięto ją na znajdujące się na dalekich przedmieściach blokowiska.

"Dom 180 narodowości"

W Malmö wielokulturowość jest obecna w samym sercu miasta. Nie oznacza to wcale, że jest ono wzorem integracji i nie ma problemów społecznych. Fanów "The Bridge" nie trzeba o tym przekonywać, bo w serialu tym nie ma cienia infantylizujących współczesną Szwecję, pozbawionych aktualności opowieści o Bullerbyn. Malmö to kontrasty, wyzwania i wielkomiejskie napięcia, a do tego duża dawka kreatywności i poczucia, że wszystko jest możliwe. Wcale się nie dziwię, że redakcja amerykańskiego wydania magazynu National Geographic wskazała je jako ósme z 21 miejsc wartych odwiedzenia w 2018 roku. W uzasadnieniu wyboru napisano: "To dom prawie 180 narodowości i ponad 450 restauracji, trzecie co do wielkości miasto Szwecji, które jest jak kulinarna Organizacja Narodów Zjednoczonych".

Bord 13 - jedna z najsłynniejszych restauracji Malmö.Bord 13 - jedna z najsłynniejszych restauracji Malmö. Bord 13 - jedna z najsłynniejszych restauracji Malmö / fot. Jacek Kadaj Bord 13 - jedna z najsłynniejszych restauracji Malmö / fot. Jacek Kadaj

Rzeczywiście coś w tym jest, że nie da się zwiedzać Malmö i nie myśleć o jedzeniu. Podczas wycieczki śladami "The Bridge" trzeba koniecznie trafić do pojawiającej się w czwartym sezonie serialu restauracji Bord 13 na ulicy Engelbrektsgatan. To jedna z lepszych lokacji w mieście, wymieniana w przewodnikach White Guide i The Michelin, która oferuje zaskakujące kombinacje smakowe i organiczne, ekologiczne produkty. Na kolację w Bord 13 potrzeba sporo czasu, bo każdemu daniu (a jest ich wiele) towarzyszy opowieść kucharzy o tym, co jemy, a wybór win przygotowany jest przez sommeliera, który pracował w duńskiej Noma.

Uprzedzam, Malmö to miasto, od którego można się uzależnić, podobnie jak od serialu, który sprawił, że ściągają dziś do niego turyści z całego świata.

Katarzyna Tubylewicz: Pisarka i tłumaczka literatury szwedzkiej, autorka m.in. reportaży o współczesnej Szwecji "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie"

Więcej na: visitsweden.pl