Finlandia nie chce u siebie Rosjan. "Sytuacja jest nie do zniesienia"

Wiele rosyjskich autobusów pojawia się na przejściu granicznym Nuijamaa na południowym wschodzie kraju. Niektórzy pasażerowie planują tu wakacje, inni ruszają w dalszą drogę. Finlandia mówi jednak dość takiej sytuacji i planuje wstrzymać wizy turystyczne dla Rosjan. Ma to być akt solidarności z Ukrainą.

W zeszłym miesiącu rosyjski rząd zniósł ograniczenia dotyczące przejść granicznych spowodowane COVID-19, co oznacza, że obywatele rosyjscy posiadający wizy mogą podróżować drogą lądową przez granicę z Finlandią. Ze względu na wojnę w Ukrainie nie spotyka się to jednak z aprobatą władz Finlandii.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rosjanie wyjeżdżają na wakacje do Finlandii. "To nie w porządku"

Choć po inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia stara się o członkostwo w NATO, to wciąż pozostaje jedynym sąsiadem Rosji z UE, który wydaje wizy turystyczne obywatelom tego kraju. Jak podaje agencja informacyjna Jiji Press, wielu Finów jest niezadowolonych z tej sytuacji. Pojawiają się głosy, że powinny w tej kwestii pojawić się pewne ograniczenia.

 To nie w porządku, że Rosjanie mogą swobodnie podróżować do Finlandii. Odbiera to siłę sankcjom. Myślę, że powinny istnieć pewne ograniczenia.

- mówi mieszkająca w okolicy Kirsi Iljin.

Bułgaria najtańszym wakacyjnym kierunkiem Wakacje 2022. Hiszpania najdroższa. A najtańsza? Tam wypoczywali nasi rodzice

Konserwatywna partia opozycyjna Finlandii również nie pozostaje obojętna na przyjazd rosyjskich turystów do tego kraju.

Ta sytuacja jest nie do zniesienia. Zabijani są obywatele Ukrainy, w tym cywile, kobiety i dzieci, a jednocześnie Rosjanie spędzają sobie wakacje w UE

- wyjaśnia Jukka Kopra, poseł Koalicji Narodowej.

Aki Linden z rządzących socjaldemokratów, pełniący obowiązki premiera podczas nieobecności Sanny Marin poinformował, że "sprawa jest obecnie dyskutowana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych". Jednocześnie Linden zwrócił uwagę na fakt, że wystawiono już blisko 100 tys. wiz, a to znacznie komplikuje sprawę.

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Inne kraje będące w strefie Schengen, które graniczą z Rosją - Estonia, Łotwa, Litwa i Polska - już ograniczyły rosyjskie wizy. Jak podaje agencja, we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja bardzo negatywnie zareaguje na proponowane przez Finlandię ograniczenia.

Rosjanie chętnie podróżują do Finlandii. Mają dość pieniędzy i wielki apetyt na zakupy

W lipcu Rosja i Finlandia zniosły obostrzenia dotyczące ruchu turystycznego spowodowane pandemią COVID-19. Tłumy z Rosji ruszyły więc na zakupy. Chętnych na podróż jest tylu, że jeśli wybiorą transport autobusem, muszą czekać na wolne miejsca aż do połowy sierpnia.

Na lotniskach w Europie wciąż jest niespokojnie Chaos na lotniskach, tysiące odwołanych lotów. Ekspert: Szansa dla branży

Od weekendu wzrosła liczba kupujących Rosjan. Jeśli wcześniej mówiliśmy o klientach indywidualnych, teraz mówimy o dziesiątkach

- informował  w połowie lipca Antti Punkkinen, dyrektor fińskiej sieci sklepów Prisma w Lappeenrancie w rozmowie z fińskim radiem Yle.

Więcej o: