Kwitnie czarny rynek. Rosjanie mogą zostać obywatelami UE. Za kwotę 4 tys. euro

Co można kupić na rosyjskim portalu turystycznym? Nie tylko wycieczkę, ale także paszport. Za cenę 4 tys. euro Rosjanie mogą stać się obywatelami Bułgarii lub Rumunii, a co za tym idzie obywatelami Unii Europejskiej.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Ludobójstwa w Ukrainie nie udowodnimy z dnia na dzień. To będzie długi i zawiły proces

Portal money.pl, donosi o ofertach sprzedaży paszportów bułgarskich czy rumuńskich. Można je znaleźć w największych rosyjskojęzycznych portalach informacyjnych i turystycznych. W proceder angażują się nie tylko pośrednicy ze wspomnianych krajów, ale także z Cypru.

Jednym z nich jest Trust Group – międzynarodowy fundusz cypryjski, który zapewnia, że państwowe programy migracyjne Rumunii i Bułgarii umożliwiają uzyskanie paszportu europejskiego w uproszczonej procedurze. Nie trzeba przebywać w krajach docelowych, zdawać egzaminu językowego ani zrzekać się dotychczasowego obywatelstwa.

Pośrednik zapewnia, że umożliwi zdobycie unijnego paszportu w przyspieszonym trybie i proponuje skorzystanie z dwóch możliwych opcji: naturalizacji lub powołania się na swoje bułgarskie korzenie. Jednocześnie dodaje, że ten drugi sposób jest skuteczniejszy.

"Nasi prawnicy będą w stanie przygotować wszystkie dokumenty i zażądać dokumentów potwierdzających twoje pochodzenie. Następnie, w ciągu 12 do 15 miesięcy, możesz otrzymać bułgarski paszport. Program nie wymaga ani dobrej znajomości języka bułgarskiego, ani potwierdzenia twojej wypłacalności" - zapewnia Trust Group, cytowany przez portal money.pl.

Najpierw konieczna jest wiza

O handlu europejskimi paszportami na szeroką skalę w Bułgarii informuje także bułgarska redakcja Wolnej Europy. Dziesiątki tamtejszych firm oferują pomoc m.in. Rosjanom w uzyskaniu prawa do pobytu w Bułgarii. "Wszystko zaczyna się od wizy i ubiegania się o zezwolenie na pobyt długoterminowy, które wydawane jest na okres do 12 miesięcy. Wniosek jest składany i opłacany co roku, a warunki otrzymania zgody są różne, na przykład otwarcie firmy lub reprezentowanie firmy w Bułgarii itp." – informuje money.pl.

Bułgarski paszport umożliwia Rosjanom m.in. prawo do nieograniczonego formalnie i czasowo pobytu we wszystkich krajach UE, prawo do ruchu bezwizowego ze 170 krajami świata, prawo do nabywania na obszarze UE nieruchomości bez dodatkowych podatków, dostęp od europejskiego systemu socjalnego i emerytalnego, swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i ochronę prawną.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Komisja Europejska wydała państwom członkowskim zalecenia, aby nie przyznawać obywatelstwa Rosjanom ani Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami unijnymi. Apelowała również o cofnięcie obywatelstwa tym obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy kupili złote paszporty.

Tak zwane złote paszporty pozwalają bogaczom uzyskać obywatelstwo Unii Europejskiej w zamian za inwestycje.

Źródło: Money.pl 

Więcej o: