Aerofłot złożył wniosek o wznowienie lotów do Szwecji. Minister: "Jestem zaskoczony"

Rosyjski przewoźnik Aerofłot złożył wniosek o umożliwienie lotów z Federacji Rosyjskiej do Szwecji. Szybko otrzymał odpowiedź, choć zapewne nie taką, jakiej oczekiwał.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Unia Europejska obłożyła Rosję sankcjami z powodu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jednak Rosjanie próbują radzić sobie z restrykcjami na różne sposoby. Narodowy przewoźnik złożył wniosek o umożliwienie bezpośrednich podróży z Moskwy do Sztokholmu. Ściślej rzecz biorąc, chodziło o loty na trasie Szeremietiewo - Arlanda. Wniosek został jednak odrzucony przez szwedzkie władze.

Szwedzki minister infrastruktury jest zdumiony faktem złożenia wniosku przez Rosjan

Tomas Eneroth, szwedzki minister infrastruktur, był naprawdę zdziwiony faktem złożenia przez Rosjan wniosku o wznowienie lotów do Szwecji. Jak powiedział w rozmowie z portalem Nyheter24:

Rozumiem, że Aerofłot był przygotowany na to, że wniosek nie zostanie zatwierdzony. Jestem jednak zaskoczony, że został w ogóle złożony.

Władze Szwecji konsekwentnie trzymają się ustaleń związanych z sankcjami wobec Rosji

Sankcje nałożone na Rosję przez kraje Unii Europejskiej polegają między innymi na tym, że samoloty:

  • należące do rosyjskich firm bądź osób prywatnych,
  • kontrolowane przez Rosjan,
  • zarejestrowane w Federacji Rosyjskiej,

mają całkowity zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej nad terytorium UE. Restrykcje obowiązują również na terenie Szwecji. Jak powiedział Tomas Eneroth dla portalu Nyheter24:

To ważne, aby było jasne, że zgodnie z sankcjami nałożonymi na Rosję, przestrzeń powietrzna dla linii lotniczych tego kraju jest zamknięta.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: