Największy na świecie jacht zatrzymany. Właścicielką siostra oligarchy, a łódź nosi imię jego matki

W porcie w Hamburgu zajęto luksusowy jacht Dilbar. Statek należy do siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Wojna w Ukrainie silniejszym bodźcem stresowym niż pandemia. To jeszcze zwiększy zapotrzebowanie na psychoterapeutów" Wybierz serwis

O zajęciu łodzi poinformowało na Twitterze niemieckie federalne biuro kryminalne (Bundeskriminalamt, BKA). Natomiast o tym, że Usmanow przekazał jacht swojej siostrze Gulbakhor Ismailowej pisze" Forbes". I dodaje, że kobieta jest także właścicielem odrzutowca i helikoptera, które również przypisywane są miliarderowi. Magazyn sugeruje, że jest fikcyjną właścicielką, na którą oligarcha przepisał swoje aktywa.

Jacht Dilbar, który mierzy 156 m długości, jest największą jednostką tego typu na świecie. Znajduje się na nim 25-metrowy basen i dwa lądowiska dla helikopterów. Wyceniany jest na 600–750 milionów dolarów. Nosi imię matki Aliszera Usmanowa.

W porcie w Hamburgu przechodził remont. Według niemieckich władz, właściciele jachtu próbowali ukryć prawdziwą tożsamość właściciela, ale ostatecznie się to nie udało. Po wnikliwym dochodzeniu ustalono, że jacht należy do Ismailowej. Potem okazało się, że siostra Usmanowa również objęta została sankcjami, można więc było zatrzymać maszynę. Warto dodać, że jacht po zajęciu nie może być ani sprzedany, ani wynajmowany.

Kim jest siostra oligarchy?

O siostrze brata Usmanowa wiadomo niewiele. Urodziła się 22 grudnia 1959 roku w Uzbekistanie i podobnie jak on ma podwójne obywatelstwo rosyjsko-uzbeckie. Z informacji zdobytych przez "Forbesa", wynika, że kobieta posiada trzy wille na Sardynii o łącznej wartości 26,5 miliona dolarów, domy i grunty w nadmorskim chorwackim mieście Dracze o wartości 5,6 miliona dolarów oraz mieszkanie wycenione na 620 500 dolarów w Jurmale na Łotwie.

Usmanow tłumaczył, że "proces przenoszenia majątku do funduszy rodzinnych rozpoczął się wiele lat temu i nie miał nic wspólnego ani z unikaniem sankcji, ani z ukrywaniem bogactwa". Dodał także, że "sankcje są niesprawiedliwe, a powody uzasadniające ich wprowadzenie są fałszywe, szkodzą jego honorowi, godności i reputacji biznesowej". "Użyję wszelkich środków prawnych, aby chronić swój honor i reputację" - podkreślił cytowany przez "Forbesa".

Jak podaje Bloomberg, Usmanow to jeden z oligarchów popierających Putina, właściciel większościowego pakietu akcji w USM - rosyjskiej grupie inwestycyjnej, posiadającej m.in. Metalloinvest. O Usmanowie mówi się, że jest szóstym najbogatszym Rosjaninem, a jego majątek jest wyceniany na 19 mld dolarów.

 Źródło: Bloomberg, "Forbes", Reuters

Więcej o: