Cypr odbierze obywatelstwo rosyjskim oligarchom. Koniec ze "złotymi paszportami"

Rosyjscy oligarchowie w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej stali się na arenie międzynarodowej persona non grata. "Złote paszporty" wcześniej tak hojnie rozdawane przez zachodnie kraje, teraz stają się przepustką do uniknięcia sankcji. Cypr ogłosił, że czterech biznesmenów pozbawionych zostanie cypryjskiego obywatelstwa. W kolejce jest już 21 kolejnych miliarderów z Rosji.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Największa gazeta na Cyprze - "Phileleftheros" donosi, że władze podjęły decyzję o pozbawieniu cypryjskiego obywatelstwa czterech oligarchów, którzy zostali objęci sankcjami gospodarczymi. To Michaił Guceriew, Aleksiej Kuźmiczew, Wadim Moszkowicz i Aleksander Ponomarienko. 

Turyści pod piramidami. Egipt Egipt zmienia decyzję w sprawie Rosji. Straty już są dotkliwe

Michaił Guceriew to miliarder, który poza tym, że ma paliwowy koncern Russneft, jest również poetą i autorem piosenek, które śpiewają największe rosyjskie gwiazdy. Oligarcha od początku wspiera politykę Łukaszenki i robi intratne interesy z Białorusią. Wadim Moszkowicz według "Forbesa" w ubiegłym roku był na siódmym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa. Aleksiej Kuźmiczew, który według Bloomberga jest 148. najbogatszym człowiekiem na świecie, pełnił różne funkcje w bankowej grupie Alfa. Ponomarienko natomiast dorobił się na bankowości, portach morskich i budowie lotnisk, a jego majątek przez "Forbesa" szacowany jest na 2,3 miliarda dolarów.

Cypryjski portal internetowy Philenews informuje, że to dopiero początek, ponieważ podjęto decyzję o unieważnieniu kolejnych 21 "złotych paszportów". Tożsamość osób, które nie będą mogły już korzystać z przywilejów, nie została podana.

Pomorie nazywane jest 'Małą Moskwą' Rosjanie uciekają z "Małej Moskwy". "Stanęli pod ścianą"

Bezpieczna przystań

Cypr od ponad dwóch dekad pozostaje bezpieczną przystanią dla rosyjskich bogaczy, którzy inwestowali w hotele, restauracje, firmy produkcyjne czy turystyczne. Cypryjskie media informują, że tylko w 2020 roku Rosjanie zainwestowali ponad 100 miliardów euro. To jedna czwarta wszystkich inwestycji zagranicznych realizowanych na wyspie.

Rosjanie pozbawieni "złotego paszportu" tracą ulgi i możliwość swobodnego poruszania się po terytorium Wspólnoty. Stają się cudzoziemcami z tzw. krajów trzecich, którzy muszą starać się o wizę i przechodzić kontrole celne i paszportowe.

Źródło: Philenews

Więcej o: