Rosja wznawia loty do 52 krajów. Izrael i Argentyna na liście

Po ataku Rosji na Ukrainę zamknięto przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Na taki krok zdecydowały się m.in. kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania, USA i Kanada. W odwecie Putin wprowadził sankcje lotnicze dla 36 zachodnich krajów. Teraz Federacja Rosyjska ogłosiła komunikat, że wznawia loty do 52 państw, tłumacząc to luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację

Mimo wprowadzenia sankcji 29 linii lotniczych wciąż realizuje połączenia do Federacji Rosyjskiej. Są to przewoźnicy z Algierii, Armenii, Bahrajnu, Białorusi, Wenezueli, Izraela, Indii, Iraku, Kazachstanu, Kataru, Kirgistanu, Maroka, Mongolii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Serbii, Syrii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Turcji i Uzbekistanu. Rosyjskie linie wciąż latają do Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tadżykistanu, Turcji i Uzbekistanu.

Teraz Federacja Rosyjska ogłosiła, że przywraca połączenia do 52 krajów, tłumacząc to luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Jak ogłosił w poniedziałek premier Michaił Miszustin, Rosja po 9 kwietnia planuje znieść ograniczenia lotów do i z 52 krajów. "Wynika to z poluzowania restrykcji związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa" – powiedział Miszustin. Rosja planuje wznowić loty do i z Argentyny, RPA i innych "przyjaznych krajów", czyli tych, które nie przyłączyły się do ostatniej fali zachodnich sankcji wobec Moskwy. Inne kraje, do których Rosja wznowi loty to Izrael, Algieria, Chiny, Liban, Peru i Pakistan.

Lista "przyjaznych" krajów

Rosyjski rząd wydał także ostrzeżenie, żeby obywatele nie podróżowali do "niebezpiecznych" krajów europejskich. Natalia Kostenko, wiceprzewodnicząca Komisji Dumy Państwowej ds. Turystyki i Rozwoju Infrastruktury Turystycznej stwierdziła, że "podróżowanie do krajów europejskich w tej chwili nie byłoby bezpieczne dla Rosjan ze względu na dużą liczbę Ukraińców przebywających za granicą". Kostenko wymieniła miejsca, które powinny być bezpieczne dla rosyjskich turystów. Są to: Indie, Sri Lanka, Turcja, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Agencja TASS podała, że 4 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zawieszający umowy dotyczące ułatwień wizowych umożliwiających wjazd m.in. do Norwegii, Szwajcarii, Danii, Liechtensteinu i Islandii.

Źródło: TASS, "The Jerusalem Post"

Więcej o: