Rosjanie opuszczają kraj. Finlandia zamknęła popularne połączenie

Nie tylko z Ukrainy, ale także z Rosji, uciekają ludzie. Na pewno nie w tak ogromnej skali, ale dziennikarz Borys Grozowski nie ma wątpliwości, że jego rodacy opuszczający Federację Rosyjską również mogą mówić o sobie, że są uchodźcami. Jednak dróg ucieczki pozostaje coraz mniej.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy wojna w Ukrainie przyczynia się do rewolucji w polskiej polityce energetycznej? Ekspert wyjaśnia

Dziennikarz Borys Grozowski pisze, że z Rosji uciekają ci, którzy obawiają się prześladowań ze strony Kremla. Zgodnie z ustawą osoby, które rozpowszechniają "fałszywe informacje" o wojnie rosyjsko-ukraińskiej, mogą zostać skazane nawet na 15 lat. A za "dyskredytowanie" sił zbrojnych, w tym wzywanie do złożenia broni lub wycofania się, można zostać ukaranym grzywną w wysokości 50 tys. rubli (ok. 1700 zł) lub karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Wśród uciekinierów są też osoby, które obawiają się kryzysu gospodarczego, który niebawem dotknie obywateli po nałożeniu sankcji na Rosję. Zresztą już zwykli zjadacze chleba zaczynają odczuwać niedobory cukru czy innych podstawowych produktów spożywczych. W tej sytuacji wzrasta zainteresowanie wyjazdem z kraju, a pytanie wpisywane w Google w języku rosyjskim "Jak wyjechać z Rosji?" osiągnęło najwyższą częstotliwość od 10 lat. "Rzeczpospolita" zauważa, że wraz z popularnością tej frazy zmalała liczba dostępnych połączeń między Rosją a innymi państwami na całym świecie.

Ramzan Kadyrow Luksusy Kadyrowa. "Allah daje. Nie wiem, skąd biorą się pieniądze"

Zamknięte niebo

Przypomnijmy, że na zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów zdecydowały się m.in. kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania, USA i Kanada. W odwecie Putin wprowadził sankcje lotnicze dla 36 zachodnich krajów. Nie znaczy to, że Rosja jest zupełnie odcięta od świata. Z danych rosyjskiego Ministerstwa Transportu wynika, że 29 linii lotniczych wciąż realizuje połączenia do Federacji Rosyjskiej. Są to przewoźnicy z Algierii, Armenii, Bahrajnu, Białorusi, Wenezueli, Izraela, Indii, Iraku, Kazachstanu, Kataru, Kirgistanu, Maroka, Mongolii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Serbii, Syrii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Turcji i Uzbekistanu. Rosyjskie linie wciąż latają do Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tadżykistanu, Turcji i Uzbekistanu.

Reakcja Finlandii

Na początku wojny wielu Rosjan opuszczało kraj przez Finlandię. Z Petersburga do Helsinek do 27 marca kursował pociąg. Fiński operator kolejowy zawiesił to połączenie, zamykając drogę kolejową między Rosją a Unią Europejską. Kiedy jeszcze kursował pociąg "Allegro" z Rosji do Finlandii, codziennie podróżowało nim ok. 700 pasażerów, przed wybuchem wojny było to zaledwie 70-80 osób w ciągu doby. Obecnie pociągiem do Rosji można wjechać już jedynie z krajów na Kaukazie lub z Azji oraz tranzytem przez Litwę.

Przejścia graniczne

Jednak wydostanie się z Rosji drogą lądową nadal jest możliwe: samochodem, pieszo lub międzynarodowym autobusem. Jakimi drogami lądowymi Rosjanie mogą opuścić swój kraj?

Estonia

Przejścia graniczne są zawsze otwarte: Iwangorod-Narwa, Szumiłkino-Luhamaa i Koidula-Kuniczina Gora. Można je przekroczyć pieszo, można kupując bilet na autobus z Petersburga do Tallina, który kursuje codziennie.

Łotwa

Granicę można przekroczyć w przejściach: Zasitino-Bùrachki, Grebneva, Terehova, Vientuli. Do Rygi można dojechać autobusem z Moskwy i Petersburga.

Litwa

Nadal kursują pociągi przez Litwę między Rosją a Kaliningradem. Od 28 lutego pasażerowie nie mogą wsiąść i wysiąść na Litwie. Połączenia graniczne: Sowieck-Poniemuń i Czernyszewskoje-Kybartai.

Polska

Otwarte są dwa przejścia graniczne. Grzechotki-Mamonowo 2 (ruch osobowy, towarowy) oraz Bagrationowsk-Bezledy. Do Gdańska, Warszawy czy Olsztyna można dostać się autobusem z Kaliningradu.

Finlandia

Otwarte przejścia graniczne: Vaalimaa-Torfyanovka, Nuijamaa, Niirala, Raja-Jooseppi, Sallai Vartius. Z Patersburga do Helsinek kursują autobusy. Pociąg od 27 marca został zawieszony. Granicy nie można przekroczyć pieszo.

Norwegia

Przejście Borisoglebsk–Storskog jest otwarte. Aby wjechać do kraju, Rosjanie muszą mieć wizę i zaproszenie od bliskich krewnych w Norwegii.

Gruzja

Przejście graniczne Kazbegi-Wierchnij Lars jest otwarte. Z powodu usytuowania w górach i złych warunków atmosferycznych, może być zamknięte. Z kilku miast w Rosji kursują autobusy do Gruzji.

Protesty w Tajwanie odbywają się codziennie Na Tajwanie protestują od pięciu tygodni. "Dla nich Polacy są bohaterami"

Popularne kraje

Gruziński minister spraw wewnętrznych Vakhtang Gomelauri przekazał, że od początku wojny do 16 marca do Gruzji wjechało ponad 30 400 Rosjan, a wyjechało ponad 17 800. To prawie 14 razy więcej rosyjskich migrantów niż w tym samym okresie w 2019 roku przed pandemią COVID-19.

Rosjanie emigrują także do innych krajów postsowieckich: Armenii, Azerbejdżanu i Kazachstanu. Bardziej zamożni wybierają popularne kierunki wakacyjne, takie jak Turcja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Meksyk.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w ostatnim czasie liczba lotów do Armenii wzrosła niemal o jedną trzecią w porównaniu z zimową średnią. Więcej rejsów zorganizowano również do Kazachstanu, Izraela, Turcji, Uzbekistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trudno określić ilu Rosjan, którzy skorzystali z lotów bezpośrednich do sąsiednich krajów, wyruszy dalej - do Europy, USA czy innych państw zachodnich. Jednocześnie dziennikarze "Rzeczpospolitej" zauważają, że na początku inwazji zaobserwowano wzrost liczby lotów z Rosji m.in. na Cypr, do Hiszpanii, Finlandii i na Węgry.

Nie zgadzają się z polityką Putina

"W ostatnich dniach do Gruzji przyjechało wielu Rosjan" - napisał na swoim profilu na Facebooku Borys Grozowski. "Wszyscy ludzie dobrej woli koncentrują się wokół pomocy obywatelom Ukrainy. Tam decyduje się los świata. To prawie niemożliwe, aby myśleć o innych. My też jesteśmy uchodźcami. Ja sam byłem poszukiwany przez policję w Rosji za rozprowadzanie petycji antywojennych. Uciekaliśmy nie przed kulami, bombami i pociskami, ale przed więzieniem. Gdybym napisał to, co piszę teraz, będąc w Rosji, niechybnie trafiłbym do więzienia na 15-20 lat" - argumentuje Grozowski. "Uciekliśmy przed okrutną dyktaturą. Jej przełamanie od środka jest niemożliwe, ani w Federacji Rosyjskiej, ani na Białorusi". 

Wiele osób zarzuca Rosjanom, że uciekają z kraju. "Czujemy ból, wstyd, przerażenie, obrzydzenie, gniew i bezsilność. Nie mamy wpływu na to, co Putin robi pod szyldem Federacji Rosyjskiej, niszcząc zarówno Ukrainę, jak i Rosję" - napisał dziennikarz.

Rosjanie polecą do 52 krajów

Oczywiście żadnemu przywódcy kraju nie zależy na exodusie obywateli z własnego kraju, jednak najnowsze doniesienia sugerują, że Putin znowu chce grać na nosie Unii Europejskiej oraz USA i pokazać, że świat się na nich nie kończy. W ostatnich dniach Rosja opublikowała dwa ważne komunikaty. Poinformowała w nich, że przywraca połączenia do 52 krajów, tłumacząc to luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oraz zawiesza procedurę wizową do kilku krajów.

Jednym z najczęściej wyszukiwanych przez Rosjan kierunków emigracyjnych jest Izrael, na pewno więc obywateli ucieszy przywrócenie lotów do tego kraju. 

Jak ogłosił w poniedziałek premier Michaił Miszustin, Rosja po 9 kwietnia planuje znieść ograniczenia lotów do i z 52 krajów. "Wynika to z poluzowania restrykcji związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa" – powiedział Miszustin. Rosja planuje wznowić loty do i z Argentyny, RPA i innych "przyjaznych krajów", czyli tych, które nie przyłączyły się do ostatniej fali zachodnich sankcji wobec Moskwy. Inne kraje, do których Rosja wznowi loty to Izrael, Algieria, Chiny, Liban, Peru i Pakistan.

Rosyjski rząd wydał także ostrzeżenie, żeby obywatele nie podróżowali do "niebezpiecznych" krajów europejskich. Natalia Kostenko, wiceprzewodnicząca Komisji Dumy Państwowej ds. Turystyki i Rozwoju Infrastruktury Turystycznej stwierdziła, że "podróżowanie do krajów europejskich w tej chwili nie byłoby bezpieczne dla Rosjan ze względu na dużą liczbę Ukraińców przebywających za granicą". Kostenko wymieniła miejsca, które powinny być bezpieczne dla rosyjskich turystów. Są to: Indie, Sri Lanka, Turcja, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Agencja TASS podała, że 4 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zawieszający umowy dotyczące ułatwień wizowych umożliwiających wjazd m.in. do Norwegii, Szwajcarii, Danii, Liechtensteinu i Islandii.

Źródło: "Rzeczpospolita", Reuters, Politicsheadlines.com, TASS, The Jerusalem Post

Więcej o: