"Strzeliliście sobie w stopę!" - ostrzegał rosyjski ambasador. Znaleźli sposób, jak obejść sankcje

Choć Cypr dołączył do sankcji nałożonych na Rosję przez m.in. kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone czy Kanadę, turyści z Federacji Rosyjskiej wciąż bez problemu mogą wypoczywać na wyspie. Cypr nadal pozostaje otwarty dla turystów z Rosji - donosi "Russian Travel Digest".

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Gdy Cypr podjął decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, Stanisław Osadczij, rosyjski ambasador nie potrafił ukryć swojego niezadowolenia. "Rosyjscy turyści nie przyjdą. Gdzie pojadą? Pojadą do Turcji, tego chcecie? To w Turcji wydadzą pieniądze. Lato nadchodzi, a wy zamykacie cypryjską przestrzeń powietrzną? Strzeliliście sobie w stopę. Jak Cypr pozyska turystów z Rosji?" – grzmiał rosyjski ambasador. 

Czyżby władze Republiki Cypryjskiej wzięły sobie te słowa do serca? Prawdą jest, że turyści z Rosji stanowią aż 40 proc. urlopowiczów wypoczywających na wyspie. Z oficjalnych danych sprzed pandemii wynika, że średnio w ciągu roku kraj ten odwiedzało po 800 tysięcy rosyjskich turystów. Więcej było tylko Brytyjczyków. Cypr postanowił zrobić więc wszystko, aby nie tracić dochodu.

Ramzan Kadyrow Luksusy Kadyrowa. "Allah daje. Nie wiem, skąd biorą się pieniądze"

Rosjanie wciąż mile widziani

Na Cyprze od 1 marca 2022 roku dla wszystkich złagodzono przepisy epidemiczne i obowiązują w takiej samej formie jak w sezonie letnim 2021. W związku z zawieszeniem bezpośrednich lotów między Rosją a Cyprem konsulaty Republiki Cypryjskiej nie wydają wiz turystycznych dla obywateli Federacji Rosyjskiej.

Eclipse - drugi jacht Romana Abramowicza - zacumował do portu w Turcji Turcja. Bezpieczna przystań dla oligarchów. Zacumowały tu jachty Abramowicza

Jak jednak podaje "Russian Travel Digest", znaleziono sposób, jak ominąć ten zakaz. Można rzec, że Rosjan objęto przywilejem i specjalnie dla nich wprowadzono uproszczone procedury wydawania wiz krajowych. Aby ubiegać się o taką wizę, turyści potrzebują standardowego pakietu dokumentów (paszportu, zaświadczenia o zatrudnieniu lub wyciągu z konta bankowego), a także kopii vouchera na zakwaterowanie w hotelu na Cyprze. Dla obywateli Federacji Rosyjskiej wizy wszystkich kategorii są nadal bezpłatne.

Wprawdzie nie można dostać się bezpośrednio na Cypr, ale w drugiej połowie kwietnia zostaną uruchomione połączenia z Moskwy do Larnaki z przesiadką w Belgradzie, Dubaju czy Dosze.

Źródło: "Russian Travel Digest"

Więcej o: