(Niekoniecznie) romantyczny weekend w Paryżu. Te nietypowe miejsca trzeba zobaczyć choć raz w życiu

Paryż to nie tylko miejsce zakochanych, ale i miasto pełne zakamarków, intrygujących sklepików i pięknych zabytków. Choć stolica Francji nie należy do najtańszych, to warto ją odwiedzić na weekend. Jesienią ceny lotów i noclegu są bardziej atrakcyjne. Co warto tam zobaczyć? Przedstawiamy Paryż w nieco innej odsłonie.

Paryż przez wielu nazywany jest miastem zakochanych, stolicą mody, a także miastem nietuzinkowej sztuki. Wszystkie te określenia znajdują uzasadnienie w rzeczywistości, jesteśmy jednak zdania, że miasto to jest warte odwiedzenia nie tylko z powodu wieży Eiffla, katedry Notre-Dame, Luwru czy Łuku Triumfalnego. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy i intrygujący city break tej jesieni, koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją.

Zobacz wideo Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura ustala przyczynę

Weekend w Paryżu w październiku. Mało znane atrakcje i miejsca

Będąc w Paryżu, warto wejść na taras Galeries Lafayette, skąd rozciąga się zachwycający widok na panoramę miasta. Można stamtąd zobaczyć m.in. słynną Operę Garnier, wieżę Eiffla czy też Place de la Concorde (Plac Zgody). Przy okazji warto też rozejrzeć się po domu towarowym z ogromną, zdobioną szklaną sztukaterią kopułą. Polecamy też znaleźć Le Ballon de Paris, czyli wielki balon, unoszący się na wysokość 150 m. Położony jest w urokliwym Park André Citroën, gdzie paryżanie lubią urządzać pikniki.

Gratką okaże się również Muzeum Perfum Fragonard, w którym poznamy tajniki tworzenia perfum. Co ciekawe, wstęp do tego miejsca jest bezpłatny, a budynek, w którym się znajduje, został wzniesiony w stylu Napoleona Bonaparte. Z kolei, aby poczuć autentyczny klimat Paryża, polecamy udać się tam, gdzie jego mieszkańcy robią zakupy - na targ Marché d’Aligre. Kupimy tam lokalne owoce i warzywa, a także pyszne, francuskie sery. 

W kolegium dawnego zakonu cystersów o nazwie Collège of Bernardins można się poczuć niczym w Hogwarcie. Charakterystyczne, kamienne kolumny sprawiają wrażenie zaczarowanych w czasie. Osobliwą atrakcją są także pokazy świetlne w Atelier des Lumieres. Multimedialne projekcje w starej odlewni to miejsce, w którym zdecydowanie warto się na chwilę zatrzymać. Miłośnicy architektury sakralnej powinni się również wybrać do kościoła de la Madeleine, Saint Augustin oraz pod gotycką wieżę Saint-Jacques.

Darmowe atrakcje turystyczne Paryża

Paryż to jedna z droższych stolic europejskich, jednak da się ją zwiedzić także "po kosztach". Wiele atrakcji, głównie zabytkowych budowli, można podziwiać z zewnątrz. Niektóre umożliwiają też darmowy wstęp do środka. Jest to m.in. Katedra Marii Panny, czyli Notre-Dame. Płatny jest tam jedynie wstęp na wieżę. Za darmo zwiedzimy również malownicze mosty Sekwany. Wiele z nich wybudowano setki lat temu, a najstarszy pochodzi z XVI wieku. Bezpłatnie zwiedzimy także wnętrze pięknej Bazyliki Sacre Coeur wzniesionej na szczycie wzgórza Montmartre.

Warto zapamiętać, że większość muzeów i galerii sztuki w Paryżu można zwiedzić bezpłatnie w pierwszą niedzielę miesiąca. Trzeba być jednak gotowym na to, że znajdziemy się w tłumie turystów. Stolica Francji to niezwykle urokliwe miejsce, zwłaszcza jeśli się wie, gdzie szukać prawdziwych "perełek" turystycznych. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: