Dużo pracy jeszcze przed nimi, lecz budowa posunęła się do przodu. Po 140 latach Sagrada Familia doczekała się czterech wież

To najprawdopodobniej najpopularniejszy kościół w całej Europie. Katalońska Sagrada Familia budowana jest już od 141 lat i na przestrzeni tego czasu stała się symbolem Barcelony. Teraz dokończono kolejne cztery wieże i choć pracy nadal jest od groma, powoli widać światełko w tunelu.

Sagrada Familia, choć nadal niedokończona, od lat niezmiennie zachwyca wszystkich turystów. Całość zaprojektowana została przez Antoniego Gaudiego, a on sam poświęcił pracy nad świątynią ostatnie 15 lat swojego życia. Planowany koniec budowy przypada na 2026 rok i zapowiada się na to, że faktycznie przedsięwzięcie się wówczas zakończy. Teraz Katalończycy cieszą się jednak z małych sukcesów, do których zaliczyć można powstanie czterech nowych wież. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Robert Biedroń potępia apele partii politycznych o kościelne poparcie w wyborach

Kolejne postępy cieszą Katalończyków. Małymi krokami zbliża się koniec budowy

Prace nad budową Sagrada Familia ciągną się już od 1882 roku. Zaczęło się od wybudowania krypty, następnie Fasady Narodzenia Pańskiego, Fasady Męki Pańskiej i wielu innych elementów, które wspólnie tworzą zachwycającą całość. Projekt Antoniego Gaudiego jest na tyle szczegółowy, że budowa każdego szczegółu jest niezwykle czasochłonna. Nie bez powodu wszystkie prace trwają nieustannie od ponad 140 lat. Jest to również wina zniszczeń, które poniosła świątynia w trakcie wojny domowej w latach 30. XX wieku.

W ostatnim czasie postawione i zakończone zostały cztery wieże. Każda z nich przedstawia jednego z czterech biblijnych ewangelistów, czyli świętego Marka, świętego Mateusza, świętego Łukasza i świętego Jana. Są oni przedstawieni jako kolejno lew, mężczyzna, wół i orzeł. Wieże te, choć już robią wrażenie, będą dopełniać wieżę główną, symbolizującą Jezusa Chrystusa. Jest to niewątpliwy przełom i powód do radości wśród Katalończyków, którzy nie mogą doczekać się zakończenia wszystkich prac.

Niedokończona, a przyciąga turystów, jak mało który zabytek

Świątynia Sagrada Familia, symbol Barcelony, wpisana została na zaszczytną i cenioną na całym świecie listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć budowa kościoła trwa od ponad 140 lat, to jej wnętrze jest otwarte dla turystów. Wstęp do jej wnętrza jest płatny, ale dzieci i osoby z niepełnosprawnościami mogą odwiedzić zabytek zupełnie za darmo. W Sagrada Familia trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze, który zasłania ramiona, dekolt i nogi. Jest to ważny szczegół, ponieważ w Katalonii jest z reguły bardzo gorąco. Na dzień zwiedzania warto więc zaopatrzyć się w chustę czy narzutkę, którymi zakryjemy ciało przed wejściem do kościoła.

Rocznie miejsce to przyciąga nawet cztery i pół miliona turystów. Trudno się temu dziwić. Sagrada Familia jest idealnym zwieńczeniem twórczości Antoniego Gaudiego, którego wpływy widać zresztą w całej Barcelonie. Świątynia otwarta jest każdego dnia tygodnia od godziny dziewiątej rano. Bilet wejścia to koszt około 17 euro, zwiedzanie muzeum poświęconego Gaudiemu to zaś opłata w wysokości dodatkowych 5,5 euro. Każdy turysta jest jednak zdania, że wejście do świątyni jest warte każdego wydanego centa i przejechanego kilometra. Budowla Gaudiego robi bowiem wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Więcej o: