Żadna Chorwacja czy Bułgaria. "Perła Bałkanów" to hit na jesienne wypady. Jest malownicza i niedroga

Wrzesień i październik zyskują na popularności w kontekście jesiennych wycieczek. Po sezonie letnim spadają ceny i zmniejszają się tłumy turystów, jest to więc świetna pora na aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Na wymarzone zagraniczne wczasy nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata. Odkryjcie razem z nami "perłę Bałkanów", czyli Macedonię - kraj pełen kolorów, historii i smaków.

Jesień nie musi wcale oznaczać stagnacji. Codzienną rutynę warto przełamać kilkudniowym wyjazdem do pięknego, bałkańskiego kraju. Wrzesień i październik to świetny czas na odwiedzenie tego wciąż mało docenianego zakątka południowej Europy. Do Macedonii dotrzemy samolotem lub autokarem, samodzielnie lub z pomocą biura podróży. Ale z czego właściwie słynie "perła Bałkanów"?

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Macedonia - kierunek wprost idealny na jesienne wypady

Macedonia, a właściwie Macedonia Północna, to państwo leżące w południowej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Bułgarią, Albanią, Grecją, Kosowem oraz Serbią. Jest to niewielki kraj o powierzchni zaledwie 26 tys. km² (dla porównania - Polska ma około 322 tys. km²), który leży w strefie przejściowej klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego kontynentalnego. Oznacza to, że lata są tam upalne - najwyższe temperatury panują tam od czerwca do sierpnia. Jesienią za to pogoda świetnie nadaje się na przyjemne zwiedzanie i wypoczynek bez przypiekających nas promieni słonecznych. Średnia temperatura we wrześniu to 23 st. Celsjusza.

Co warto zwiedzić w Macedonii?

Macedonia Północna to kraj o krajobrazie przede wszystkim górzystym i wyżynnym. Majestatyczne pasma górskie rozciągają się wzdłuż i wszerz jego terytorium, a najwyższe z nich to Korab oraz Szar Płanina. Choć państwo to nie ma dostępu do morza, co oznacza, że nie uświadczymy tam klimatu nadmorskich kurortów i piaszczystych plaż, to w celu zaczerpnięcia oddechu polecamy się udać nad słynne Jezioro Ochrydzkie, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego brzegach można zobaczyć m.in. pozostałości po średniowiecznej twierdzy cara Samuela oraz klasztor św. Nauma.

Niewątpliwe atrakcje czekają na turystów w stolicy, czyli w Skopje. Zabytkowe centrum miasta stanowi krajobraz pomników i budynków o architekturze, która przypomina antyk, niekiedy przeplatany z socjalistycznymi akcentami brutalizmu, czyli surowości, betonu i ogromnych geometrycznych brył. Razem tworzą ciekawą kompozycję i gratkę dla fanów architektury. W Skopje warto zwiedzić twierdzę wzniesioną przez cesarza Justyniana, Kamienny Most z czasów osmańskich, Stary Bazar i wiele innych przykładów bogatej historii mieszkańców miasta. Równie interesujący będzie spacer uliczkami miasta Bitola, który sięga starożytności. Do Macedonii Północnej można dotrzeć bezpośrednio samolotem lub wybierając się na krótką wycieczkę z krajów graniczących, np. z Grecji lub Albanii. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: