Czy w Turcji potrzebny jest paszport? Zobacz, jakie dokumenty są wymagane przy wjeździe do kraju

Sprawdź, czy w Turcji potrzebny jest paszport. Przekonaj się, jakie dokumenty są niezbędne podczas wizyty w tym państwie. Dowiedz się, kiedy potrzebna może być wiza.

Wjazd do Turcji – czy potrzebny jest paszport? 

Masz w planach urlop za granicą? Upewnij się, jakie dokumenty trzeba przy sobie mieć, decydując się na wjazd do Turcji. Przygotuj się odpowiednio do wakacji w tym pięknym, słonecznym kraju i zobacz, kiedy trzeba mieć przy sobie paszport.

Turcja to egzotyczny kraj, zachwycający ciekawymi zabytkami architektury, które można odnaleźć w Stambule czy niesamowitej Kapadocji. Kraj ten przyciąga też turystów malowniczymi widokami, rozciągającymi się w pięknym Ölüdeniz z Błękitną Laguną, jak i niepowtarzalnymi Białymi Tarasami w Pamukkale. W Turcji czekają też na odkrycie prawdziwe skarby, pochodzące z czasów starożytności, zlokalizowane w Efez, Fethiye czy Side. Zobacz te wszystkie atrakcje na własne oczy i udaj się w podróż do niezwykle ciekawego kraju, który potrafi oczarować swym klimatem i licznymi atrakcjami.   

Jeśli planujesz wyjazd do Turcji, jednak Twój pobyt w tym kraju ma trwać krócej niż 90 dni, nie musisz mieć przy sobie paszportu. Polacy, którzy udają się na wczasy do tego egzotycznego państwa, mogą swobodnie do niego podróżować od 19 kwietnia 2022 roku. Wjazd do Turcji jest możliwy za okazaniem ważnego dowodu osobistego.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Wizy do Turcji – kiedy jest konieczna?  

W jakim przypadku jest konieczna wiza do Turcji? Polacy, podróżujący do Turcji w celach turystycznych bądź tranzytowych, nie muszą posiadać wizy, jeśli ich pobyt na terytorium tego kraju nie będzie dłuższy niż 90 dni w okresie 180 dni. Wystarczy jedynie posiadać przy sobie ważny dowód osobisty. Trzeba jednak pamiętać, by dokumenty miały ważność przez co najmniej sześćdziesiąt dni dłużej niż możliwy okres w ramach ruchu bezwizowego.

Turcja zezwala obywatelom z Polski na wjazd na teren swojego kraju bez wizy w celach turystycznych od 1 marca 2020 roku. Wcześniej wymagane było uzyskanie przez podróżnych wizy turystycznej, kupowanej na przejściu granicznym. Wiza, dostępna w formie naklejki, była umieszczana w paszporcie wczasowicza. Obecnie, wiza wymagana jest jedynie w przypadku, gdy pobyt na terenie Turcji będzie wynosił więcej niż 90 dni. 

Planując podróż do Turcji, warto jednak posiadać przy sobie kopię pierwszej strony paszportu bądź dowodu osobistego, a także informację o hotelu, w którym planujemy pobyt. Może to okazać się niezbędne w przypadku zgubienia dokumentów po przekroczeniu granicy. Dobrze też mieć na uwadze, że Turcja nie należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to, że na terenie tego państwa nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),  uprawniająca do świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą.

Zobacz też: Park Narodowy Krka - ciekawszy niż Jeziora Plitwickie? Miejsce oblegane przez turystów

Więcej o: