Izrael wściekły na decyzję UNESCO. Jerycho zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa

Świat obiegła wieść, że Jerycho zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych natychmiast zareagowało. Twierdzą, że Palestyńczycy próbują upolitycznić organizację ONZ i wykorzystują ją do własnych celów. Jerycho spełniało jednak odpowiednie warunki, by znaleźć się na liście.

Jerycho to palestyńskie miasto położone blisko rzeki Jordan. Kiedyś okupowane przez Jordanię, a następnie przez Izrael, dziś należy do Autonomii Palestyńskiej. Skąd jego wyjątkowość? Jerycho opisywane było już bowiem w Biblii, zaś archeolodzy są zgodni, że jest to jedno z najstarszych i nieprzerwanie zamieszkałych miast na całym świecie. Otóż świetna lokalizacja w pobliżu rzeki kusiła ludzi już 9000 lat temu. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Żelazna Kopuła niszczy w powietrzu rakiety Hamasu. Izraelskie wojsko pokazało nagranie z Tel Awiwu

Palestyńczycy szczęśliwi. Czują się docenieni przez UNESCO

W niedzielę 18 września 2023 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej oraz wszyscy Palestyńczycy mieli powód do radości. Komitet Światowego Dziedzictwa ONZ zadecydował o wpisaniu stanowiska archeologicznego Tell es-Sultan w Jerychu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Palestyńczyków to potwierdzenie znaczenia tego miasta nie tylko na tle kulturowym, ale również politycznym i gospodarczym. W końcu to właśnie w Jerychu archeolodzy mogą przyglądać się ludzkiemu rozwojowi na przestrzeni niemal 10 tysięcy lat.

Wyróżniająca się uniwersalna wartość tego miejsca kwalifikuje je do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa

- powiedziała Rula Ma’ayah, Ministra Turystyki i Starożytności Autonomii Palestyńskiej cytowana przez CNN. Jest to niewątpliwie ważne wydarzenie, jednak nie wszyscy zdają się być zadowoleni z podjętej przez UNESCO decyzji. 

Izrael oskarża Palestynę o wykorzystywanie UNESCO do celów politycznych

Choć miniona niedziela była dla Palestyńczyków powodem do świętowania, to dla przedstawicieli izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych był to poważny powód do niezadowolenia. Izraelczycy uznali bowiem, że w ten sposób Palestyńczycy próbują upolitycznić organizację UNESCO i wykorzystać sytuację na swoją korzyść. "To kolejna oznaka cynicznego wykorzystania UNESCO przez Palestyńczyków i upolitycznienia tej organizacji" - mówi MSZ Izraela.

Więcej o: