Jerycho to palestyńskie miasto położone blisko rzeki Jordan. Kiedyś okupowane przez Jordanię, a następnie przez Izrael, dziś należy do Autonomii Palestyńskiej. Skąd jego wyjątkowość? Jerycho opisywane było już bowiem w Biblii, zaś archeolodzy są zgodni, że jest to jedno z najstarszych i nieprzerwanie zamieszkałych miast na całym świecie. Otóż świetna lokalizacja w pobliżu rzeki kusiła ludzi już 9000 lat temu. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W niedzielę 18 września 2023 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej oraz wszyscy Palestyńczycy mieli powód do radości. Komitet Światowego Dziedzictwa ONZ zadecydował o wpisaniu stanowiska archeologicznego Tell es-Sultan w Jerychu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Palestyńczyków to potwierdzenie znaczenia tego miasta nie tylko na tle kulturowym, ale również politycznym i gospodarczym. W końcu to właśnie w Jerychu archeolodzy mogą przyglądać się ludzkiemu rozwojowi na przestrzeni niemal 10 tysięcy lat.
Wyróżniająca się uniwersalna wartość tego miejsca kwalifikuje je do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa
- powiedziała Rula Ma’ayah, Ministra Turystyki i Starożytności Autonomii Palestyńskiej cytowana przez CNN. Jest to niewątpliwie ważne wydarzenie, jednak nie wszyscy zdają się być zadowoleni z podjętej przez UNESCO decyzji.
Choć miniona niedziela była dla Palestyńczyków powodem do świętowania, to dla przedstawicieli izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych był to poważny powód do niezadowolenia. Izraelczycy uznali bowiem, że w ten sposób Palestyńczycy próbują upolitycznić organizację UNESCO i wykorzystać sytuację na swoją korzyść. "To kolejna oznaka cynicznego wykorzystania UNESCO przez Palestyńczyków i upolitycznienia tej organizacji" - mówi MSZ Izraela.