Niedaleko Polski znajduje się piękne jezioro. Jego woda ma niezwykły kolor

Karyntia, kraj związkowy na południu Austrii, rozciąga się po południowej stronie głównego łańcucha Alp. I to właśnie swojemu położeniu rejon ten zawdzięcza duże nasłonecznienie. Jedną z największych atrakcji tej części Austrii jest jezioro Wörthersee. To doskonałe miejsce na kilkudniowy wyjazd. Pod koniec lata nadal możemy spodziewać się tam pięknej pogody.

Wörthersee to nie tylko największe pod względem powierzchni jezioro Karyntii, lecz także jeden z najcieplejszych zbiorników wodnych w Alpach. Wyróżnia je charakterystyczna turkusowa woda. Wzdłuż brzegów Wörthersee czekają na was nie tylko liczne plaże, lecz także piękny las, majestatyczne szczyty górskie oraz stylowe wille, które idealnie komponują się z tamtejszym krajobrazem. Nie dziwi więc fakt, że jezioro nazywane jest "austriackim Como". 

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem:

Wörthersee - perła Karyntii

Jezioro kusi miłośników żeglowania, pływania i innych sportów wodny. Bardzo popularny w ostatnich latach jest tam Stand Up Paddling, czyli przemieszczanie się w pozycji stojącej na desce przy użyciu wiosła. Pływanie w taki sposób nie tylko da wam możliwość relaksu, lecz także poznania malowniczej okolicy Wörthersee. Warto wspomnieć, że po jeziorze kursuje statek (trasa z Pörtschach do Hohe Gloriette). Natomiast wokół niego wiedzie piękny szlak.

 

Urokliwe miasteczka

Wörthersee otaczają klimatyczne miasteczka. W każdej z tych miejscowości poczujecie klimat letniego kurortu, zatrzymacie się w stylowych restauracjach oraz kawiarenkach. Na szczególną uwagę zasługuje Klagenfurt am Wörthersee, czyli stolica Karyntii.

 

Miasteczko położone jest na wschodnim krańcu jeziora. Może ono pochwalić się wieloma doskonale zachowanymi zabytkami. Do najważniejszych z nich należą m.in. Stary Ratusz z XVII wieku, fontanna z "Lindwurmem" z XVI wieku, która przedstawia kamienny posąg mitycznego stwora, będącego połączeniem węża i smoka, ulica Kramergasse, czyli pierwsza strefa ruchu pieszego w Austrii, a także Pałac Christallnigg z 1670 roku.

Więcej o: