Te stacje metra przypominają najpiękniejsze galerie sztuki. Znajdziecie je w znanych europejskich miastach

Turyści korzystają z transportu publicznego, by dotrzeć do najciekawszych miejsc odwiedzanego miasta. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przystanki, z których odjeżdżamy, mogą być atrakcją samą w sobie. Niektóre stacje metra w Europie to prawdziwe perełki!

Podczas podróży po świecie turystom mogą rzucić się w oczy zabytkowe dworce kolejowe. Miejsca te bywają prawdziwymi klejnotami architektonicznymi - zachwycają m.in. strzelistymi kolumnami, pięknymi rzeźbami oraz imponującymi freskami. Z drugiej strony możemy wyróżnić również stacje metra, które przypominają istne dzieła sztuki. 

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Piękne stacje metra w Szwecji

Miłośniczka podróży, Natalie Chaban postanowiła podzielić się na TikToku stacjami metra, które zachwyciły ją w stolicy Szwecji. Trzeba przyznać, że niektóre z nich naprawdę robią wrażenie. Przykładowo podróżując z Rådhuset, możemy poczuć się, jakbyśmy przebywali w jaskini. Całość utrzymana jest w ceglanych barwach z elementami architektury organicznej.

Jeszcze większe wrażenie może zrobić stacja Solna Centrum. Na miejscu wzrok przyciągają zielone ściany i ognisty, "jaskiniowy" sufit, który według zamysłu projektantów miał przywodzić na myśl słońce zachodzące za wierzchołkami drzew. Niektóre z obrazów ilustrują problemy społeczne z lat 70. - środowisko, wylesianie czy wyludnianie obszarów wiejskich. 

Jednak zdaniem Natalii najpiękniejsza jest główna stacja sztokholmskiego metra, T-Centralen. Niemal cały peron tamtejszej niebieskiej linii został pomalowany... na niebiesko. Tej uspokajającej barwie towarzyszą pnącza liści oraz kwiaty. 

Nie tylko Szwecja

Niezwykłe widoki mogą zastać także turyści w Neapolu. To właśnie tam znajduje się stacja metra Toledo, która przez wielu jest uważana nie tylko za najpiękniejszą we Włoszech, ale i w całej Europie. Jej motywem przewodnim jest tu woda oraz światło. 

Ten pierwszy został zaprezentowany w srebrno-niebieskiej mozaice na ścianach. Z kolei nad słynnymi schodami ruchomymi umieszczono ogromny "tunel" z migoczącym światłem. Na stacji nie brakuje także wspaniałych malowideł, które sprawiają wrażenie wizyty w jednej z galerii sztuki. Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: